2022-ci il sentyabrın 9-da Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) və Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) birgə təşkilatçılığı ilə “Enerji və Dördüncü Sənaye İnqilabı” mövzusunda təşkil olunan hakaton yarışının açılış mərasimi keçirilib.
“Enerji və əşyaların interneti”, “enerji və süni intellekt”, “enerji və rəqəmsal iqtisadiyyat” mövzuları üzrə keçirilən hakatonun məqsədi Azərbaycanda, xüsusilə Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarında “yaşıl” və rəqəmsal enerji texnologiyalarının tətbiqi, bərpa olunan enerji resurslarından istifadənin genişləndirilməsi və enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi üçün innovativ ideyalara dəstək verilməsidir.
Açılış mərasimində çıxış edən BANM-ın rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəbin belə əhəmiyyətli tədbirə evsahibliyi etməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Rektor hakatonun innovativ yanaşmaları ilə fərqlənən gənclərin istedadlarını, bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələri baxımından önəmli olduğunu qeyd edib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
SOCAR-ın vitse-prezidenti Zaur Qurbanov çıxışında Azərbaycanın, o cümlədən Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun zəngin bərpa olunan enerji potensialının mövcud olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərin “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi müasir inkişaf strategiyasının tərkib hissəsidir və hakaton da bu istiqamətdə qarşıya qoyulan vəzifələrin reallaşmasına dəstək vermək məqsədi daşıyır.
4SİM-in icraçı direktoru Tamerlan Tağıyev hakatonun keçirilməsinin rəqəmsal bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və müasir tələblərə cavab verən yüksək ixtisaslı kadr hazırlığının gücləndirilməsi ilə ölkəmizdə innovasiya ekosisteminin inkişafına töhfə verdiyini vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra hakatonun şərtləri barədə məlumat təqdim olunub və yarışa start verilib.
Qeyd edək ki, 9-11 sentyabr tarixlərində keçiriləcək hakatonun qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi sentyabrın 17-də təşkil olunacaq.

On September 9, 2022, Baku Higher Oil School (BHOS) hosted the opening of the hackathon competition "Energy and Fourth Industrial Revolution", with joint organization of the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) and the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR).
The purpose of the hackathon, held on the topics "Energy and the Internet of Things", "Energy and Artificial Intelligence", "Energy and the Digital Economy", serves supporting innovative ideas on the application of green and digital energy technologies, expanding the use of renewable energies and strengthening energy security in Azerbaijan, especially in the economic regions of East Zangazur and Garabagh.
Speaking at the opening ceremony, BHOS Rector Elmar Gasimov expressed his satisfaction that such an important event was hosted by the Higher School. The Rector voiced that the hackathon is significant in terms of demonstrating the talents, knowledge and skills of young people who are distinguished by their innovative approaches, and wished every success to the participants.
In his speech, SOCAR Vice President Zaur Gurbanov stressed that Azerbaijan, as well as Garabagh and East Zangazur, is reach in renewable energy potential. As reported, the transformation of the liberated territories into green energy zones is an integral part of the modern development strategy defined by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, and the hackathon is also held to support the implementation of the tasks set in this direction.
C4IR Executive Director Tamerlan Taghiyev stressed that the hackathon contributed to the development of the innovation ecosystem in our country by enhancing digital knowledge and skills and strengthening the training of highly qualified personnel that meet modern requirements.
After the speeches and before the start of the competition, information was provided on the conditions for holding the hackathon
Note that the awards ceremony for the winners of the hackathon, which will be held on September 9-11, will take place on September 17.