Sentyabrın 9-da Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Biznesə daxil olma” İşçi qrupunun video-konfrans formatında iclası keçirilib.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin İqtisadi islahatların monitorinqi, koordinasiyası və qiymətləndirilməsi sektorunun müdiri Vüsal Şıxəliyev və İşçi Qrupunun rəhbəri, Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini Samirə Musayeva qrup üzvlərini və dəvət olunan ekspertləri salamlayaraq iclasın gündəliyi ilə tanış ediblər.
İclasda Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsi barədə məlumat verilərək onun biznesin təsis edilməsi, xüsusilə «start-up»ların, yerli və xarici özəl şirkətlərin yaradılması məsələlərinin qiymətləndirilməsinə yönəldiyi qeyd olunub. İclasda “Biznesə daxil olma” indikatorunun daha geniş spektri əhatə etməklə bu sahənin beynəlxalq aspektləri, yerli şirkətlərlə yanaşı, xarici özəl şirkətlərin ölkə daxilində qeydiyyatdan keçirilməsi, eləcə də “start-up”lar üçün rəqəmsal dövlət xidmətlərinin mövcudluğu və məlumatların şəffaflığının təmin olunması kimi məsələlərin qiymətləndirildiyi vurğulanıb.
İclasda “Әlverişli Biznes Mühiti” layihәsinin “Biznesə daxil olma” indikatoru üzrə diaqnostika matrisasının və müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair Yol Xəritəsinin layihələrinin hazırlanması üzrə görülmüş işlər barədə məlumatlar verilib, qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub. Müzakirələr zamanı ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və beynəlxalq reytinqlər üzrə yüksək nəticələrin əldə olunması məqsədilə həyata keçiriləcək tədbirlər, o cümlədən təkliflərin təqdim edilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Yol Xəritəsinin yekun layihəsinin müəyyən edilmiş iş planına uyğun olaraq qısa müddətdə digər qurumların təklifləri nəzərə alınmaqla hazırlanması və aidiyyəti üzrə təqdim edilməsi qərara alınıb.

On September 9, a meeting was held in the form of a videoconference of the Working Group "Entering into Business" of the Commission on Business Environment and International Rankings.
Vusal Shikhaliyev, Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Rankings, Head of the Unit for Monitoring, Coordination and Evaluation of Economic Reforms of the Economic Policy and Industry Department of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, and Samira Musayeva, Head of the Working Group, Deputy Head of the State Tax Service welcomed the members of the Group and invited experts, and briefed them on the agenda of the meeting.
The meeting provided information about the World Bank Group's "Enabling Business Environment" project, noting that it aims at evaluating establishment of business, especially start-ups, local and foreign private companies. The meeting further underlined that issues such as the international aspects of this area, covering a wider range of the Entering into Business indicator, the registration of foreign private companies in the country along with local companies, as well as the availability of digital public services to start-ups and ensuring information transparency were evaluated.
The meeting provided information on the efforts made to draft a diagnostic matrix for the “Entering into Business” indicator of the “Enabling Business Environment” project and a Roadmap for implementing improvements in the relevant area, and also discussed upcoming tasks. During the discussions, an exchange of views took place on the measures that need to be implemented to improve the business environment in the country and achieve high results in international rankings, including the submission of proposals. It was decided to draft and submit accordingly the final Roadmap in a short time in line with the established work plan, taking into account the proposals of other institutions.