Nazir ölkəmizin beynəlxalq maliyyə-iqtisadi qurumlarla, o cümlədən Asiya İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini, Bankın maliyyə-texniki dəstəyinin yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb. AİB enerji, səhiyyə, təhsil, rəqəmsal inkişaf, risklərin idarə olunması sahələrində icra olunan regional layihələr çərçivəsində ölkəmizə dəstək göstərir, Bankın dəstəyi ilə əhəmiyyətli layihələr reallaşdırılır. Bildirilib ki, Asiya İnkişaf Bankı ilə 2023-cü ildə hazırlanacaq Azərbaycan üzrə Ölkə Tərəfdaşlıq Strategiyası potensial sahələr üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımdan önəmli olacaqdır.
İqtisadiyyat naziri həmçinin, Azərbaycanda yeni inkişaf mərhələsinə keçidi təmin edəcək “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in təsdiq edildiyini, ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına dair 5 milli prioritetin reallaşdırılmasının əsas hədəf kimi müəyyənləşdirildiyini qeyd edib və bu sahədə Asiya İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlıq imkanlarını diqqətə çatdırılıb.
Asiya İnkişaf Bankının vitse-prezidenti Şiksin Çen Bankın ölkəmizlə əlaqələrin genişlənməsində marağını ifadə edib, birgə təşəbbüslərin və layihələrin icrasının Azərbaycanda sürətli inkişafın dəstəklənməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Tərəflər müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişaf iqtiqamətləri, Bankın dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində texniki yardımı və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərı müzakirə ediblər.

Meeting between the Economy Minister Mikayil Jabbarov and Vice President of the Asian Development Bank (ADB) Shixin Chen took place.
The Minister stressed that our country attaches great importance to cooperation with international financial and economic institutions, including the Asian Development Bank, and that the financial and technical support of the Bank is highly appreciated. ADB provides support to our country within regional projects implemented in the fields of energy, healthcare, education, digital development, risk management, and major projects are being implemented with the support of the Bank. As reported, the Country Partnership Strategy to be prepared in 2023 jointly with the Asian Development Bank for Azerbaijan will be significant in terms of expanding cooperation in potential areas.
Mr.Jabbarov also voiced that "Azerbaijan 2030: National Socio-Economic Development Priorities", which will ensure the transition to a new stage of development in Azerbaijan, has been approved, and that the implementation of 5 national priorities of socio-economic development of the country was identified as the main goal, bringing into attention the possibility of cooperation with the Asian Development Bank in this area.
Vice-President of the Asian Development Bank Shixin Chen expressed the Bank's interest in expanding relations with our country, stressing that the implementation of joint initiatives and projects would support the rapid development in Azerbaijan.
The sides further focused on areas of developing cooperation in various fields, technical assistance in the field of public-private partnership of the Bank and other issues of mutual interest.