Sentyabrın 16-da Şuşa şəhərində Qarabağ regionunun bərpası və inkişafına həsr olunmuş Şuşa Türk Biznes Forumu keçirilib. Forum İqtisadiyyat Nazirliyinin, Türk Dövlətləri Təşkilatının, Türk Ticarət və Sənaye Palatasının dəstəyi, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Tədbirdə Türk Dövlətləri Təşkilatının daimi üzvlərinin (Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan) və müşahidəçi üzv Macarıstanın dövlət qurumlarının, eləcə də müxtəlif təşkilatların və diplomatik korpusun nümayəndələri, iş adamları iştirak ediblər.
Forumun məqsədi Türk dövlətləri arasında iqtisadi, biznes və investisiya əlaqələrinin daha da dərinləşməsi, sahibkarlar arasında dialoqun təşviqi, Qarabağ regionunun iqtisadi və sərmayə potensialının xarici iş adamlarına təqdim olunmasıdır.
Tədbir Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Forumda kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Bağdad Amreyev, iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov, Türk Ticarət və Sənaye Palatasının və Türkiyə Palatalar və Birjalar Birliyinin prezidenti M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Qırğızıstanın Ticarət və Sənaye Palatası Şurasının sədri Kubaniçbek Kasımalıyev, Özbəkistan Ticarət və Sənaye Palatası sədrinin müavini Farhodjon Toşpulatov Türk dövlətləri arasında iqtisadi-ticarət və investisiya əməkdaşlığına, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası və inkişafında Türkdilli ölkələrin biznes qurumlarının iştirakına, bu sahədə əməkdaşlıq imkanlarına və dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığına dair fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində keçirilmiş “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda investisiya imkanları” mövzusunda xüsusi ssesiyada Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Elşad Nuriyev çıxış ediblər.
Tədbirdə “yaşıl” infrastruktur, kənd təsərrüfatı, qida, bərpa olunan enerji, tekstil, turizm, mədən sənayesi, İKT sektorları üzrə ikitərəfli görüşlər keçirilib.
Forum çərçivəsində Qırğızıstan Respublikasının Ticarət və Sənaye Palatası Şurası və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası arasında Azərbaycan-Qırğızıstan Biznes Şurasının yaradılması haqqında Saziş imzalanıb, Özbəkistanın Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyi və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) arasında birgə tədbirlərin həyata keçirilməsinə dair Yol Xəritəsi təsdiq olunub. Həmçinin, “Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığın İnkişafı Assosiasiyası” İctimai Birliyi və Türkiyənin “Kut Ticarət və Marketinq Məhdud Şirkəti”, “Bakı Tekstil Fabriki” MMC və Türkiyənin “İnmak Şirkətlər Qrupu” arasında anlaşma memorandumları imzalanıb.
Forum iştiraçıları həmçinin, Şuşa Qalasında, Cıdır Düzündə, Vaqifin muzey-məqbərə kompleksində olub, Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətlərinin işğal zamanı güllələnmiş büstləri ilə tanış olublar.

On September 16, Shusha Turkish Business Forum was held in the city of Shusha, dedicated to the restoration and development of the Garabagh region. The Forum was organized by the Small and Medium Business Development Agency under the Ministry of Economy and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan with the support of the Ministry of Economy, the Organization of Turkish States and the Turkish Chamber of Commerce and Industry.
The event was attended by representatives of the permanent members of the Organization of Turkish States (Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan) and state institutions of the observer member Hungary, as well as various organizations and the diplomatic corps, and businessmen.
The Forum aimed at further deepening economic, business and investment relations among the Turkish states, promoting a dialogue between entrepreneurs, and presenting the economic and investment potential of the Garabagh region to foreign businessmen.
The event began with a minute of silence in memory of our martyrs who died for the territorial integrity of Azerbaijan.
At the Forum, Minister of Agriculture Inam Karimov, Secretary General of the Organization of Turkic States Baghdad Amreyev, Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov, President of the Turkish Chamber of Commerce and Industry and the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey M.Rifat Hisarciklioglu, President of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Mammad Musayev, Chairman of SMBDA Board Orkhan Mammadov, Chairman of the Council of the Chamber of Commerce and Industry of Kyrgyzstan Kubanichbek Kasimaliev and Deputy Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan Farhodjon Toshpulatov shared their views on trade, economic and investment cooperation among the Turkic states, the participation of business organizations of Turkic-speaking countries in the restoration and development of liberated territories of Azerbaijan, and the possibilities of cooperation in this area and public private partnership.
A special meeting on “Investment Opportunities of Garabagh and East Zangazur Economic Region”, held as part of the event, heard speeches by the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha region Aydin Karimov, Chairman of the Board of the Garabagh Revival Fund Rahman Hajiyev, Head of the Exports and Investments Promotion Agency – AZPROMO Yusif Abdullayev, and Chairman of the Board of the Agency for the Development of Economic Zones Elshad Nuriyev.
As part of the event, bilateral meetings were held on green infrastructure, agriculture, food, renewable energy, textiles, tourism, mining, and ICT sectors.
The Forum reached an Agreement between the Council of the Chamber of Commerce and Industry of the Kyrgyz Republic and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan on the establishment of the Azerbaijan-Kyrgyz Business Council, and approved the Roadmap for the implementation of joint activities between the Entrepreneurship Development Agency of Uzbekistan and the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA). Memorandums of Understanding were also signed between the public union "Association for the Development of Women's Entrepreneurship in Azerbaijan" and the Turkish "Kut Trading and Marketing Limited Company", and between Baku Textile Factory LLC and the Turkish "Inmak Group of Companies".
The Forum participants also visited the Shusha Castle, Jidir Duzu, the Vagif museum and tomb complex, and got familiar with the busts of famous Azerbaijani figures who were shot during the occupation.