İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Baş katibi Bağdad Amreyevlə görüşüb.
İqtisadiyyat naziri türkdilli dövlətlərin uğurlu əməkdaşlığını, milli və regional iqtisadiyyatın dəstəklənməsi istiqamətində tərəfdaşlığın və iqtisadi əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, son dövrlərdə iqtisadiyyatın digər sahələri ilə yanaşı, ticarət, investisiya, rəqəmsallaşma və s. sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsi əsas çağırışlardandır. Bu baxımdan, Türk İnvestisiya Fondunun və Türk Ticarət Evlərinin yaradılması, ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi, rəqəmsal iqtisadiyyat, ölkələrimizin azad iqtisadi və sənaye zonaları arasında əməkdaşlıq platformasının formalaşdırılması əlaqələrin genişləndirilməsi üçün önəmli təşəbbüslərdir. İqtisadi tərəfdaşlığın gücləndirilməsi perspektivləri barədə danışan nazir biznes dairələri arasında əlaqələrin, ticarət tərəfdaşlığının genişləndirilməsinin önəmini, bu istiqamətdə sentyabrın 16-da keçirilən Şuşa Türk Biznes Forumunun əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Bağdad Amreyev təşkilata üzv dövlətlərin qarşılıqlı dostluq və qardaşlıq münasibətlərini, əlaqələrin dinamik inkişafını vurğulayıb, yeni istiqamətlər barədə fikirlərini bildirib.
Görüşdə Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın inkişafı, üzv dövlətlər arasında rəqəmsal ticarət, xidmətlər və sərmayələr sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsi və s. məsələlər müzakirə edilib.

Economy Minister Mikayil Jabbarov met with Secretary General of the Organization of Turkic States (OTS) Baghdad Amreyev.
The Minister of Economy voiced the successful cooperation of the Turkic-speaking countries, and the importance of further strengthening partnerships and economic ties in the direction of supporting the national and regional economies. According to Mr.Jabbarov, strengthening cooperation recently in the areas of trade, investment, digitalization, etc., along with other areas of the economy, is one of the main tasks. In this regard, the establishment of the Turkish Investment Fund and Turkish Trade Houses, the facilitation of trade procedures, the digital economy, and the formation of a cooperation platform between the free economic and industrial zones of our countries are significant initiatives to expand relations. Talking of the prospects for strengthening economic partnership, the Minister stressed the importance of expanding ties and trade partnerships between business circles, as well as the significance of the Shusha Turkish Business Forum held on September 16 in this regard.
The Secretary General of the Organization of Turkic States, Baghdad Amreyev, emphasized the mutual friendly and fraternal relations of the member states of the organization, and the dynamic development of relations, and also expressed his views on new directions.
The meeting also discussed issues of developing cooperation within the framework of the Organization of Turkic States, expanding relations between member states in the field of digital trade, services and investments, etc.