İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Palatalar və Birjalar Birliyinin (TOBB), Türk Ticarət və Sənaye Palatasının sədri Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu ilə görüşüb.
Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin ən yüksək səviyyədə olduğunu və əməkdaşlığın bütün istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf etdiyini diqqətə çatdıran Mikayıl Cabbarov tərəfdaşlığımızın dünyada nümunə olduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz dünyada etibarlı tərəfdaş, iri enerji və nəqliyyat layihələrinin fəal iştirakçılarıdır. Nazir əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində və ticarət dövriyyəsinin artırılmasında özəl sektorun rolunu və TOBB-nin iş adamları arasında əlaqələrin inkişafında əhəmiyyətini qeyd edib.
Türkiyə Palatalar və Birjalar Birliyinin, Türk Ticarət və Sənaye Palatasının sədri Rifat Hisarçıklıoğlu Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu ifadə edib, iqtisadi əməkdaşlığın, o cümlədən ticarət əlaqələrinin inkişafı üçün geniş imkanların olduğunu bildirib. Bu baxımdan, iş adamları birlikləri, ticarət palataları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, sahibkarların iştirakı ilə müxtəlif formatlı tədbirlərin keçirilməsi xüsusi önəm kəsb edir.
Görüşdə bu ilin sentyabr ayının 16-da keçirilən Şuşa Türk Biznes Forumunun sahibkarlar arasında dialoqun təşviqində əhəmiyyəti vurğulanıb, ticarət əməkdaşlığının, biznes dairələri arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi, qarşılıqlı investisiya qoyuluşunun artırılması imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 aprel 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanın iqtisadi inkişafına verdiyi töhfəyə və sahibkarlıq sahəsində səmərəli fəaliyyətlərinə görə Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu “Dostluq” ordeni ilə təltif olunub.

Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Chairman of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey (TOBB) and the Turkic Chamber of Commerce and Industry Mustafa Rifat Hisarciklioglu, who is on a visit to Azerbaijan.
“The Azerbaijani-Turkish relations experience its highest level and cooperation is successfully developing in all areas, with our partnership being an example in the world. The two countries are reliable partners in the world, and active participants in major energy and transport projects. The private sector has a major part in strengthening cooperation and increasing trade, with TOBB’s significant role in developing relations between businessmen”, Mikayil Jabbarov notes.
Chairman of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey and the Chamber of Commerce and Industry Rifat Hisarciklioglu expressed satisfaction with his visit to Azerbaijan, talking of wide opportunities for developing economic cooperation, including trade relations. From this viewpoint, it is of particular importance to expand ties between business associations, chambers of commerce, and to hold various formats of events with the participation of entrepreneurs.
At the meeting, the importance of Shusha Turkish Business Forum, held on September 16 this year, in the development of a dialogue between entrepreneurs was emphasized, and an exchange of views took place on the possibilities of further expanding trade cooperation, relations between business circles, and increasing mutual investment.
By the Presidential Decree of the Republic of Azerbaijan dated April 25, 2022, Mustafa Rifat Hisarciklioglu was awarded the Order of Friendship for his contribution to the development of the Azerbaijani economy and effective activities in the field of entrepreneurship.
Economy Minister Mikayil Jabbarov presented Mustafa Rifat Hisarciklioglu with the Order of Friendship.