Ölkəmizdə özəlləşdirmə sahəsində prosedurların sadələşdirilməsi, hərracların elektron müstəviyə keçidi, bu sahədə onlayn xidmətlərin tətbiqi, özəlləşməyə çıxarılan dövlət əmlaklarının müxtəlifliyi investorların, alıcıların cəlb edilməsinə istiqamətlənib.
Bu sahədə aparılan işlərin davamı olaraq, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti 2022-ci ilin yanvar-avqust ayları ərzində 45 hərrac keçirib. Hərraclarda 14 səhmdar cəmiyyətinin səhm paketi, 11 kiçik dövlət müəssisəsi və obyekti, 2 yarımçıq tikili, 375 nəqliyyat vasitəsi özəlləşdirilib. Hərraca çıxarılmış dövlət əmlakı üzrə 270 elektron sifariş qəbul edilib, hərraclarda iştirak etmək məqsədilə “Elektron hərrac” proqram təminatı vasitəsilə 69 onlayn qoşulma reallaşıb. 2022-ci ilin yanvar-avqust ayları ərzində hərrac yolu ilə 23 faydalı qazıntı yatağı istismara verilib.
Bu ilin 8 ayı ərzində özəlləşdirmədən dövlət büdcəsinə 38,2 milyon manata yaxın vəsait daxil olub.
Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti bu ilin yanvar-avqust ayları ərzində dövlət əmlakının icarəyə verilməsi sahəsində yüksək nəticələr əldə edib. Belə ki, bu ilin 8 ayı ərzində ümumilikdə 2.847 yeni icarə müqaviləsi bağlanılıb. Bundan 586-sı qeyri-yaşayış sahələri üzrə, 2.261-i isə torpaq sahələrinə dair olub. Bağlanmış icarə müqavilələrinin sayı 2021-ci ilin yanvar-avqust ayları ilə müqayisədə 2,8 dəfə çoxdur.
Daşınmaz dövlət əmlakının icarəsindən bu ilin 8 ayı ərzində dövlət büdcəsinə ümumilikdə 16,8 milyon manata yaxın vəsaitin ödənilməsi təmin olunub.
Beləliklə, bu ilin yanvar-avqust ayları ərzində dövlət əmlakının özəlləşdirilməsindən və icarəsindən 55 milyon manata yaxın vəsait büdcəyə ödənilib.

The simplification of procedures in privatization in our country, the transition of auctions to an electronic plane, the introduction of online services in this area, and the variety of state property privatized are aimed at attracting investors and buyers.
In continuation of the efforts carried out in this area, the State Service for Property Issues under the Ministry of Economy organized 45 auctions in January-August 2022, where shareholdings in 14 joint-stock companies, 11 small state-owned enterprises and facilities, 2 unfinished buildings and 375 vehicles were privatized. State property put up for auction accepted 270 electronic applications, and 69 online connections were made through the Electronic Auction software to participate in the auction. During this period, 23 mineral deposits were put into operation at auctions.
In January-August of the current year, state budget revenues from privatization amounted to 38,2M manats.
The State Service for Property Issues has achieved high results in the field of leasing state property in January-August this year. For 8 months of the current year, a total of 2,847 new lease agreements were concluded, of which 586 are for non-residential areas, and 2261 for land plots. The number of concluded lease agreements is 2.8 times more than in January-August 2021.
The state budget received 16.8M manats from the leasing of state-owned real estate for 8 months of this year.
So, in January-August this year, about 55M manats were received totally by the budget from the privatization and leasing of state property.