30 ilə yaxın işğalda qalan Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi bölgəsində torpaqların kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinin elektron kadastr uçotu, eləcə də torpaqların bonitirovkası, iqtisadi qiymətləndirilməsi və s. kimi torpaq kadastrı və yerquruluşu işlərinin icra olunması zərurəti yaranıb.
Bu işlərin icrası, həmin ərazilərdə torpaqların iqtisadi dövriyyəyə cəlb olunması üçün inzibati ərazi vahidlərinin sərhədlərinin yer üzərində təsbit edilməsinin və təsbit edilmiş sərhədlər daxilində bölgənin malik olduğu torpaq ehtiyatlarının həcminin, məqsədli təyinatına və hüquqi rejiminə uyğun tərkibinin müəyyən edilməsinə imkan verəcək. Həmçinin, ayrı-ayrı təsərrüfat sahələrinin inkişaf etdirilməsi üçün onların kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinin müəyyən olunmasında, yeni yaşayış məntəqələrinin planlaşdırılmasında əhəmiyyətli məlumatların əldə edilməsinə şərait yaradacaqdır.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən işğaldan azad edilən torpaqlarda 2022-ci ilin aprel ayından etibarən yerquruluşu və torpaq kadastrı işləri aparılır.
Cari ilin aprel ayından 26 sentyabr tarixinədək işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılmış yerquruluşu işləri çərçivəsində Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Laçın və Kəlbəcər rayonlarında ümumilikdə 313577 ha ərazidə çöl ölçmə işləri icra olunub. Dağıdılmış yaşayış məskənləri, kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlar, meşələr və digər təyinatlı torpaqların, o cümlədən onların hüdudları daxilində yerləşən bütün komponentlərin koordinatları çöl-ölçmə işləri zamanı Dövlət Xidmətinin mütəxəssisləri tərəfindən müasir cihazlarla təyin olunur. Ərazidə Global Positioning System (GPS) vasitəsilə çöl-ölçmə işlərini aparmaq üçün fasiləsiz fəaliyyət göstərən AzPOS stansiyalarına istinad edilir, naturada (yerdə) mövcud olan bütün növ daşınmaz əmlak qeydiyyata alınır.
Torpaq kadastrı işləri çərçivəsində torpaq və geobotaniki tədqiqatlar aparılaraq torpaqların iqtisadi qiymətləndirilməsi həyata keçirilir. 26 sentyabr tarixinədək Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Laçın və Kəlbəcər rayonları üzrə ümumilikdə 214 min ha-dan çox ərazidə çöl torpaq tədqiqatı, 244372 ha ərazidə çöl geobotaniki tədqiqatlar aparılıb, torpaq və bitki nümunələri götürülərək kimyəvi və aqrokimyəvi analizlərin aparılması üçün Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin Kadastr və Yerquruluşu Layihə Tədqiqat Mərkəzinin və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin laboratoriyalarına verilib.
Kadastr işləri çərçivəsində həyata keçirilən çöl torpaq tədqiqatı ilə şorlaşma və şorakətləşmə, eroziyaya və digər təsirlər nəticəsində münbitliyi məhv olmuş torpaqlar təyin edilərək uçotu aparılır. Gələcəkdə münbit qatı məhv olunmuş torpaqlar bərpa edilərək yenidən kənd təsərrüfatı dövriyyəsinə qaytarılması məqsədilə rekultivasiya işlərinin aparılması nəzərdə tutulur.
İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə torpaqların kəmiyyət və keyfiyyət göstəriciləri ilə bağlı aparılan elektron kadastr uçotu torpaq islahatının həyata keçirilməsinə, daşınmaz əmlakın vahid dövlət kadastrının formalaşdırılmasına, torpaqlardan istifadənin və onun mühafizəsinin səmərəliliyinin artırılmasına, torpaq idarəçiliyində müasir texnologiyaların tətbiqi yolu ilə torpaq ehtiyatlarının daha təkmil formada idarəedilməsinə imkan verəcək.
Qeyd edək ki, torpaq və geobotaniki tədqiqatların nəticələri torpaqların vahid elektron kadastrı uçotu informasiya sisteminə daxil edilir. Tədqiqat işləri tam başa çatdıqdan sonra əldə edilən məlumatlar işğaldan əvvəlki tədqiqat məlumatları ilə müqayisə olunacaq. Bununla Azərbaycanın torpaq fonduna dəymiş ziyan, həmin torpaq sahələrinin kəmiyyət və keyfiyyət göstəriciləri haqqında dəqiq məlumat əldə ediləcəkdir.
Çöl ölçmə və tədqiqat işləri çərçivəsində əldə edilən bütün məlumatların vahid elektron bazaya (Torpaqların Elektron Kadastr Uçotu İnformasiya Sistemi) daxil edilməsi ilə dövlət torpaqlar üzərində nəzarəti gücləndirir və torpaqların səmərəli istifadəsini təşkil etməklə bu torpaqların təyinatına uyğun istifadə olunmasına şərait yaradacaqdır.

In the economic region of Garabagh and East Zangazur, which has been under occupation for almost 30 years, it is necessary to carry out land cadastral and land management work, such as electronic cadastral registration of quantitative and qualitative indicators of land, as well as land and economic valuation, etc.
The implementation of these works will make it possible to establish the boundaries of administrative-territorial units on the ground and determine the amount of land resources of the region within the established boundaries, in accordance with their intended purpose and legal regime, in order to involve land in economic circulation in these territories. Also, in a view to develop individual economic regions, conditions will be created for obtaining important information when determining their quantitative and qualitative indicators and planning new settlements.
Since April 2022, land management and land cadastral work has been carried out on liberated territories by the State Service for Property Issues under the Ministry of Economy.
As part of the ongoing land management work in the liberated territories from April to September 26 of this year, field surveys were carried out on a total area of 313,577 hectares in Jabrayil, Zangilan, Gubadli, Lachin and Kalbajar regions. The coordinates of the destroyed settlements, agricultural lands, forests and other designated lands, including all components located within their boundaries, are determined by specialists of the State Service during field surveys using modern devices. AzPOS stations, which operate without interruption, are referred to for conducting field surveys in the area through the Global Positioning System (GPS), and all types of real estate available in nature (on the ground) are registered.
Within land cadastral work, soil and geobotanical studies and economic evaluation of land are carried out. As of September 26, field soil studies on an area of more than 214 thousand hectares and field geobotanical studies on 244,372 hectares were carried out, and soil and plant samples were taken in Jabrayil, Zangilan, Gubadli, Lachin and Kalbajar regions, and sent to the laboratories of the Design and Research Center for Land Management and Cadastre of the State Service for Property Issues and the Ministry of Agriculture for chemical and agrochemical analysis.
Lands, fertility of which has been destroyed as a result of salinization and salting, erosion and other impacts, are identified and registered by field soil studies carried out as part of cadastral work. In the future, it is planned to carry out reclamation work in order to restore the destroyed fertile soil and return it to the agricultural cycle.
Electronic cadastral registration of quantitative and qualitative indicators of land in the liberated territories will allow for the implementation of land reform, the formation of a unified state real estate cadastre, an increase in the efficiency of land use and protection, and improved land management through the use of modern technologies in land management.
It worth noting that the results of soil and geobotanical studies are integrated into the unified electronic information system of land cadastral registration. Upon completion of the survey work, the data obtained will be compared with the pre-occupation survey data. In doing so, accurate information will be obtained on the damage caused to the land fund of Azerbaijan, and the quantitative and qualitative indicators of these land plots.
By integrating all the data obtained as part of field surveys and research into the unified electronic database (Electronic Information System of Land Cadastral Registration), the state strengthens supervision over lands, and creates conditions for the intended use of these lands by organizing the effective use of lands.