Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında imzalanmış rəqəmsal ticarət sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumundan irəli gələn məsələlərin icrasının təmin olunması məqsədilə yaradılmış rəqəmsal ticarət üzrə İşçi Qrupun növbəti iclası keçirilib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktoru Tamerlan Tağıyevin sədrlik etdiyi iclasda Türkiyənin Memorandumdan irəli gələn məsələlərin icrasına məsul olan müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri də iştirak edib.
İclasda rəqəmsal ticarət indeksinin ölçülməsi, gömrük əməliyyatları və müvafiq qanunvercilik sahəsində görülmüş işlərlə bağlı məlumat verilib, həyata keçiriləcək tədbirlərin effektiv koordinasiyasının təmin olunması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında imzalanmış rəqəmsal ticarət sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun müddəalarının icrasının təmin olunması üçün Nazirlər Kabinetinin tapşırığına əsasən, İqtisadiyyat Nazirliyində müvafiq İşçi Qrupu yaradılıb. İşçi Qrupa 11 dövlət qurumunun nümayəndələri daxildir və Qrupun fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi 4SİM-ə həvalə olunub.

The regular meeting of the Digital Trade Working Group took place in order to ensure the implementation of issues arising from the Memorandum of Understanding on Cooperation in the field of digital trade, signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey.
The meeting, chaired by Tamerlan Taghiyev, Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy, was also attended by representatives of the relevant state institutions of Turkey responsible for the implementation of the issues arising from the Memorandum.
The meeting informed of the work done in the field of measuring the digital trade index, customs operations and related legislation, with an exchange of views on ensuring effective coordination of activities to be implemented.
Note that for the purpose of ensuring the implementation of the provisions of the Memorandum of Understanding on Cooperation in the field of digital trade, signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey, the relevant Working Group has been established in the Ministry of Economy according to the order of the Cabinet of Ministers. The Working Group consists of representatives of 11 government agencies, and the coordination of the Group's activities is entrusted to the C4IR.