Avrasiya Logistika Alyansına daxil olan nəqliyyat və logistika sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin rəhbərləri Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında olublar.
Əvvəlcə nümayəndə heyəti Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında görülmüş işlərlə, Sənaye Parkının rezidenti “STP” MMC-nin Kabel Zavodu və “ALCO” MMC-nin Sürtkü yağlarının istehsalı müəssisəsində gedən iş prosesi ilə tanış olublar.
Sonra şirkət rəhbərləri ilə İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) İdarə Heyətinin sədri Elşad Nuriyev arasında görüş keçirilib.
20-dən çox şirkət nümayəndəsinin iştirak etdiyi görüşdə İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin idarəçiliyində olan sənaye zonaları və aqroparklar, burada sahibkarlar üçün mövcud investisiya imkanları, tətbiq edilən vergi və gömrük güzəştləri barədə məlumat verilib, sənaye zonaları və aqroparkları barədə təqdimat təşkil edilib. Şirkət rəhbərləri, həmçinin Cəbrayıl rayonunda yerləşən “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının logistik imkanları, burada və Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında yaradılacaq gömrük anbarları barədə məlumatlandırılıblar.
Görüşdə Şimal-Cənub, Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizləri çərçivəsində Avrasiya Logistika Alyansının Azərbaycanda nəqliyyat və logistika məntəqəsinin qurulmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Avrasiya Logistika Alyansı gömrük və logistika sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətləri özündə birləşdirir.

The heads of transport and logistics companies that are members of the Eurasian Logistics Alliance visited Sumgait Chemical Industrial Park.
First, the delegation got acquainted with the work done in Sumgait Chemical Industrial Park, the Cable Plant of the Industrial Park resident STP LLC and the workflow at the lubricant production enterprise of ALCO LLC.
Later on, the Company's management met with the Chairman of the Board of the Agency for Development of Economic Zones (ADEZ) Elshad Nuriyev.
The meeting attended by more than 20 representatives of companies provided information about industrial zones and agroparks under the ADEZ management, available investment opportunities for entrepreneurs, applied tax and customs benefits, and organized a presentation of industrial zones and agroparks. The Company's executives were also informed of the logistics capabilities of Araz Valley Economic Zone Industrial Park located in the Jabrayil region, as well as the customs warehouses that will be created here and in Sumgait Chemical Industrial Park.
At the meeting, an exchange of views took place on the establishment of a transport and logistics center of the Eurasian Logistics Alliance in Azerbaijan within the North-South and East-West transport corridors.
Note that the Eurasian Logistics Alliance unites companies operating in the field of customs and logistics.