Moldovanın Baş naziri Azərbaycanın işgüzar dairələri ilə görüşüb
Moldova Respublikasının Baş naziri xanım Nataliya Qavrilitsa Azərbaycana səfəri çərçivəsində işgüzar dairələrin nümayəndələri ilə görüşüb.
Xanım Nataliya Qavrilitsa ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini, aparılan müzakirələrin əməkdaşlığın inkişafında və yeni biznes əlaqələrinin qurulmasında rolunu qeyd edib, biznes dairələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin, müxtəlif sahələrdə yeni birgə layihələrin icrasının önəmini diqqətə çatdırıb. Baş nazir Moldovada investisiyaların cəlb olunması, sahibkarlığın təşviqi, kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsi istiqamətində görülən işlər barədə danışıb, biznes dairələrini fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Tədbirdə vurğulanıb ki, ticarət-investisiya əlaqələri Azərbaycan-Moldova əməkdaşlığının əsas istiqamətlərindəndir. Bu ilin yanvar-avqust ayları ərzində ticarət dövriyyəsi 4 dəfə, o cümlədən ixracımız ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 13 dəfə artıb. Azərbaycanda müxtəlif sahələrdə 30-dək Moldova şirkəti fəaliyyət göstərir.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov ölkələrimizin tərəfdaşlıq əlaqələrini qeyd edib, keçirilən tədbirin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin, işgüzar dairələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsində əhəmiyyətini vurğulayıb. İqtisadiyyat nazirinin müavini Azərbaycanda əlverişli biznes və investisiya mühiti, sahibkarlara dəstək mexanizmləri, azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən quruculuq layihələri, sənaye zonalarının fəaliyyəti, Ələt Azad İqtisadi Zonasının imkanları barədə məlumat verib.
Görüşdə Moldovanın investisiya mühitinə dair təqdimat keçirilib, sahibkarların sualları cavablandırılıb, işgüzar dairələr arasında əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətləri barədə təkliflər səsləndirilib.

The Prime Minister of the Republic of Moldova, Ms. Natalia Gavrilita, met with representatives of business circles during her visit to Azerbaijan.
Ms. Natalia Gavrilitsa noted that her country puts special emphasis on the development of relations with Azerbaijan, the role of discussions in developing cooperation and establishing new business ties, as well as the importance of expanding relations between business circles and implementing new joint projects in various fields. The Prime Minister spoke about the work done in the direction of attracting investments, developing entrepreneurship, supporting small and medium-sized businesses in Moldova, and invited business circles to active cooperation.
The event emphasized that trade and investment relations are one of the main areas of the Azerbaijani-Moldovan cooperation. In January-August this year, the trade turnover increased 4 times and our export 13 times compared to the same period last year. About 30 Moldovan companies do business in various fields in Azerbaijan.
Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov talked of the partnership between our countries, stressing the importance of the event in broadening trade and economic ties and cooperation between business circles. The Deputy Minister of Economy informed of the favorable business and investment environment in Azerbaijan, mechanisms to support entrepreneurs, construction projects realized in our liberated territories, the activities of industrial zones, and the opportunities of Alat Free Economic Zone.
The meeting presented the investment environment of Moldova, answered to entrepreneurs' questions and made proposals on ways to widen relations between business circles.