2022-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən vergi ödəməkdən yayınma, xüsusi razılıq (lisenziya) almadan qanunsuz sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaqla gəlir əldə edilməsi, yeni nəsil nəzarət-kassa aparatlarına aid çeklərin satışını həyata keçirərək yalançı sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaqla külli miqdarda gəlir əldə edilməsi, əmək müqaviləsi (kontraktı) hüquqi qüvvəyə minmədən işçilərin işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsinə cəlb olunması və s. faktlar üzrə Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cəmi 435 cinayət işi başlanılıb.
İstintaqı tamamlanmış 132 cinayət işindən 62 iş üzrə vergi ödəyiciləri tərəfindən yayındırılmış vergilər ibtidai istintaq zamanı tamamilə ödənildiyindən, həmin cinayət işləri üzrə əvvəlki illərin ödəmələri də nəzərə alınmaqla dövlət büdcəsinə ümumilikdə 11,9 milyon manat ödənilib.
2022-ci ilin 9 ayı ərzində ümumilikdə 23,2 milyon manat məbləğində ziyanın ödətdirilməsi təmin edilib.
2022-ci ilin 9 ayı ərzində müxtəlif fəaliyyət sahələri üzrə, o cümlədən idxal, topdan və pərakəndə ticarət, istehsal, ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən 114 vergi ödəyicisində 197 nəzarət tədbiri həyata keçirilib, həmin tədbirlərin nəticəsi üzrə 271 nöqsan aşkar edilib. Keçirilmiş operativ vergi nəzarəti tədbirlərində vergi ödəyicilərinə ümumilikdə 1,9 milyon manat məbləğində maliyyə sanksiyası tətbiq edilib, vergi borcu üzrə cinayət tərkibi yaradan və vergi orqanlarından daxil olmuş materiallarla bağlı görülmüş preventiv tədbirlər nəticəsində dövlət büdcəsinə 1,2 milyon manat vəsait ödətdirilib.
Hesabat dövründə cinayət işləri üzrə keçirilmiş istintaq-əməliyyat tədbirləri nəticəsində vergi cinayətləri törətdiklərinə görə barələrində axtarış elan edilmiş 20 nəfər şəxs tutularaq müvafiq qaydada təhvil verilib. İbtidai istintaqdan yayınan 977 nəfər şəxs dindirilməsi üçün məcburi gətirilib, 1204 nəfər şəxsin yeri müəyyən edilməklə istintaqa məlumat verilib və 460 şəxsin tapılaraq istintaqa gəlməsi təmin edilib.

Compensation of damages in the amount of 23.2 million manats was ensured
A total of 435 criminal cases were initiated under the relevant articles of the Criminal Code during January-September 2022, on tax evasion by the State Tax Service under the Ministry of Economy, obtaining income by engaging in illegal entrepreneurial activity without obtaining special permission (license), obtaining a large amount of income by engaging in false entrepreneurial activity by selling checks belonging to new generation cash registers, on the involvement of employees in the performance of work (services) before the employment contract (contract) enters into legal force and other facts.
Since the taxes evaded by taxpayers in 62 cases out of 132 criminal cases the investigation of which has been completed, were fully paid during the preliminary investigation, a total of 11.9 million manats were paid to the state budget, taking into account the payments of previous years in those criminal cases.
During the 9 months of 2022, damages in the amount of 23.2 million manats were paid.
197 control measures were carried out in 114 taxpayers engaged in various fields of activity during the 9 months of 2022, including import, wholesale and retail trade, production, public catering, and 271 defects were discovered as a result of those measures. Financial sanctions in the amount of 1.9 million manats were applied to tax payers in the operational tax control measures, 1.2 million manats were compensated to the state budget as a result of the preventive measures taken in connection with the materials that constitute a criminal offense for tax debt and received from the tax authorities.
During the reporting period, as a result of investigative and operational measures conducted on criminal cases, 20 persons wanted for committing tax crimes were arrested and handed over accordingly. 977 persons who evaded the preliminary investigation were forcibly brought in for interrogation, 1204 persons were identified and reported to the investigation, and 460 persons were found and brought to the investigation.