İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına səfər çərçivəsində İslam İnkişaf Bankının prezidenti Məhəmməd Süleyman Əl-Casir və Türkiyənin xəzinə və maliyyə nazirinin müavini Osman Çeliklə görüşüb, Bankın “Müdirlərin görüşü”ndə iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına səfər çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib. İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupunun prezidenti Məhəmməd Süleyman Əl-Casir və Türkiyənin xəzinə və maliyyə nazirinin müavini Osman Çeliklə görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığında İİB-nin “Müdirlərin görüşü”ndə Bankın növbəti 10 il üçün strateji çərçivə sənədinin (2026-2035) formalaşdırılması ilə bağlı müzakirələr, qurumun prioritetləri və istiqamətləri, eləcə də üzv ölkələrin inkişaf ehtiyacları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev ölkəmizin İslam İnkişaf Bankı ilə səmərəli əməkdaşlıq etdiyini, Azərbaycanın həyata keçirdiyi layihələrə Bankın dəstəyinin yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
Bakıda keçirilən COP29 çərçivəsində Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində “Qız qalası su anbarından magistral suvarma kanalının tikintisi” üzrə İİB ilə tərəfdaşlıq haqqında imzalanmış sənədin əhəmiyyəti xüsusi qeyd edilib. Suvarma kanalının tikintisinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində beynəlxalq maliyyə institutları tərəfindən maliyyələşdirilən ilk layihə olduğu diqqətə çatdırılıb.
Çərçivə sənədində müvafiq üzv ölkələrin yenidənqurma və bərpa ehtiyaclarının, eləcə də iqlimə həssas regionlarda quraqlığın aradan qaldırılması kimi məsələlərə diqqət yetirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Nəqliyyat dəhlizləri, enerji şəbəkələri kimi irimiqyaslı infrastruktur layihələrinə sərmayə qoyuluşu, qlobal davamlılıq məqsədlərinə uyğun gələn yaşıl infrastruktur layihələrinin və rəqəmsal transformasiya təşəbbüslərinin önəmi nəzərə çatdırılıb.
Tədbirdə Bankın innovativ fəaliyyətə və inklüzivliyə sadiq olduğu vurğulanıb. Qurumun etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyinin möhkəmləndirilməsi, fəaliyyət istiqamətləri ilə üzv ölkələrin inkişaf prioritetlərinin uzlaşdırılması ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Eyni zamanda, İslam İnkişaf Bankının dəstəyi ilə üzv ölkələr arasında beynəlxalq layihələrin icrasının təşviq edilməsinin vacibliyi qeyd olunub.

Cooperation development within Islamic Development Bank discussed in Kingdom of Saudi Arabia
First Deputy Minister of Economy, Elnur Aliyev, met with the President of the Islamic Development Bank, Mohammed Sulaiman Al Jasser, and Turkey’s Deputy Minister of Treasury and Finance, Osman Chelik, during his visit to the Kingdom of Saudi Arabia. He also participated in the Bank's "Directors' Meeting."
During his visit to the Kingdom of Saudi Arabia, First Deputy Minister of Economy, Elnur Aliyev, held several meetings. In discussions with the President of the Islamic Development Bank (IsDB) Group, Mohammed Sulaiman Al Jasser, and Turkey’s Deputy Minister of Treasury and Finance, Osman Chelik, issues of mutual interest were addressed.
At the Islamic Development Bank's (IsDB) "Board of Governors' Meeting" in the Kingdom of Saudi Arabia, discussions were held on the development of the Bank's strategic framework document for the next 10 years (2026–2035). The meeting also included an exchange of views on the institution's priorities and directions, as well as the development needs of its member countries.
First Deputy Minister of Economy, Elnur Aliyev, emphasized Azerbaijan's productive cooperation with the Islamic Development Bank (IsDB) and highly valued the Bank's support for the projects implemented in the country.
During COP29 held in Baku, the significance of the partnership agreement signed with the Islamic Development Bank (IsDB) for the construction of the "Main Irrigation Canal from Giz Galasi Reservoir" in Azerbaijan's liberated territories was specifically highlighted. It was emphasized that the construction of the irrigation canal represents the first project in the liberated areas financed by international financial institutions.
The framework document emphasized the importance of addressing the reconstruction and recovery needs of the respective member countries, as well as tackling issues such as drought alleviation in climate-sensitive regions. It highlighted the significance of investing in large-scale infrastructure projects such as transport corridors and energy networks, along with the importance of green infrastructure projects and digital transformation initiatives that align with global sustainability goals.
The event highlighted the Bank's commitment to innovative activities and inclusivity. Discussions were held on strengthening its position as a reliable partner and aligning its operational directions with the development priorities of member countries. Additionally, the importance of promoting the implementation of international projects among member countries with the support of the Islamic Development Bank was emphasized.