İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli Cenevrədə keçirilən BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyası Regionu üzrə Dayanıqlı İnkişaf Forumunda çıxış edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli Cenevrədə keçirilən BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyası (UNECE) Regionu üzrə Dayanıqlı İnkişaf Forumunda iştirak edib.
Forumun Avropa İqtisadi Komissiyası regionunda BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyindən irəli gələn Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) icrasına həsr olunmuş yüksək səviyyəli sessiyasında çıxış edən Səməd Bəşirli qeyd edib ki, Azərbaycanın milli prioritetlərindən biri də rəqabətli insan kapitalı və müasir innovasiyalar məkanıdır. Vurğulanıb ki, ölkəmiz beynəlxalq tərəfdaşlarla birgə insan kapitalının inkişaf etdirilməsi, rəqabətqabiliyyətli işçi qüvvəsinin formalaşdırılması, vətəndaşların müasir peşə bacarıqlarının artırılması istiqamətində addımlar atır.
Bu məqsədlə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi ilə ABŞ-ın “Coursera” şirkəti arasında əməkdaşlıq həyata keçirilir. Ötən il Azərbaycanda bu əməkdaşlıq çərçivəsində 10 000 nəfər 1 il ərzində “Coursera” platformasında ödənişsiz kurslardan faydalanıb. Təlimləri uğurla tamamlayanlar beynəlxalq sertifikatlar əldə ediblər. “Coursera” üzrə ikinci layihə - Milli Proqram üzrə isə on minlərlə ölkə vətəndaşına süni intellekt, data analitika, rəqəmsal transformasiya və yumşaq bacarıqlar kimi istiqamətlər üzrə 8 mindən çox kursda əhalinin bütün təbəqələrinə iştirak imkanı yaradılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf strategiyasının əsas istiqamətlərindən olan işğaldan azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulması və ora əhalinin təhlükəsiz qayıdışının təmin olunması üçün zəruri infrastrukturun yaradılması işləri davam etdirilir. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun reinteqrasiyası iqtisadi fəaliyyətin canlandırılması, innovativ texnologiyaların tətbiqi, sənaye potensialının reallaşdırılması və stimullaşdırıcı mexanizmlərin tətbiqi ilə dəstəklənir. Məlumat verilib ki, 2024-cü ilin noyabr ayında ölkəmizdə keçirilən COP29 tədbiri çərçivəsində iqlim fəaliyyətinə, təhsil, səhiyyə, sosial müdafiə və iş yerlərinin yaradılmasına dair önəmli təşəbbüslər irəli sürülüb, ölkəmizdə yaşıl iqtisadiyyata töhfə verəcək mühüm layihələr üzrə razılaşmalar imzalanıb.
Səməd Bəşirli tədbir çərçivəsində layiqli əmək və iqtisadi artım, gender bərabərliyi mövzularında təşkil olunan sessiyalarda iştirak edib.
Forum çərçivəsində Səməd Bəşirli və Belarusun DİM-lər üzrə milli koordinatoru Sergey Xomenko arasında görüş keçirilib. Görüş zamanı DİM-lərin icrası istiqamətində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.

Deputy minister of economy addresses international forum on sustainable development
Deputy Minister of Economy Samad Bashirli delivered a speech at the Regional Forum on Sustainable Development for the UNECE Region held in Geneva.
Deputy Minister of Economy Samad Bashirli participated in the Regional Forum on Sustainable Development for the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) Region held in Geneva.
Speaking at the high-level session of the Forum dedicated to the implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs) arising from the UN 2030 Agenda for Sustainable Development in the UNECE region, Deputy Minister of Economy Samad Bashirli emphasized that one of Azerbaijan’s national priorities is the development of a competitive human capital and a space of modern innovation. He underlined that the country, in cooperation with international partners, is taking steps to develop human capital, build a competitive workforce, and enhance citizens’ modern professional skills.
For this purpose, a cooperation initiative is being implemented between the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy and the U.S.-based company “Coursera.” Last year, within the framework of this cooperation, 10,000 people in Azerbaijan benefitted from free courses on the Coursera platform over the span of one year. Those who successfully completed the training received internationally recognized certificates.Under the second project with Coursera – the National Program – tens of thousands of citizens have been given the opportunity to participate in over 8,000 courses covering topics such as artificial intelligence, data analytics, digital transformation, and soft skills, with inclusivity ensured for all segments of the population.
It was noted that one of the key directions of Azerbaijan’s sustainable development strategy is the reconstruction of the territories liberated from occupation and the establishment of the necessary infrastructure to ensure the safe return of the population. The reintegration of Karabakh and East Zangezur is being supported through the revitalization of economic activity, the application of innovative technologies, the realization of industrial potential, and the implementation of incentive mechanisms. It was also highlighted that, within the framework of the COP29 event to be held in Azerbaijan in November 2024, significant initiatives have been put forward in areas such as climate action, education, healthcare, social protection, and job creation. Agreements have been signed on major projects that will contribute to the development of a green economy in the country.
Samad Bashirli participated in sessions held within the framework of the event that focused on the themes of decent work and economic growth, as well as gender equality.
Within the framework of the forum, a meeting was held between Samad Bashirli and Sergey Khomenko, Belarus’ National Coordinator for the Sustainable Development Goals (SDGs). During the meeting, opportunities for cooperation in the implementation of the SDGs were discussed.