Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrasında ölkəmizin innovativ yanaşmaları müsbət qiymətləndirilib
BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər üzrə Departamentinin nəşrində Azərbaycanda DİM-lərin icrasının maliyyələşməsi üçün tətbiq olunan innovativ yanaşmalar müsbət qiymətləndirilib və üzv ölkələrə bu yanaşmanın tətbiqi tövsiyə olunub.
BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər üzrə Departamentinin Könüllü Milli hesabatların hazırlanmasına həsr olunmuş 2025-ci il üzrə nəşrində Azərbaycanda Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM-lər) icrasının maliyyələşməsi üçün tətbiq olunan innovativ yanaşmalar müsbət qiymətləndirilib və üzv ölkələrə bu yanaşmanın tətbiqi tövsiyə olunub.
Ölkəmiz DİM-lərin maliyyələşdirilməsində yerli resurslardan istifadə etməklə potensial maliyyə boşluqlarının aradan qaldırılması məqsədilə İnteqrə Edilmiş Milli Maliyyələşdirmə Sənədi və DİM İnvestor Xəritəsindən istifadə edib. Bundan əlavə, DİM-lərlə uyğunlaşdırılması məqsədilə müxtəlif dövlət xərcləri kateqoriyaları üzrə büdcə xərclərinə dair hesablamalar aparılıb. 2022-ci il üzrə dövlət büdcəsinin DİM-lərlə əlaqələndirilməsi nəticəsində konsolidasiya olunmuş büdcə xərclərinin 82,3%-i milli DİM məqsəd və hədəfləri ilə uyğunlaşdırılıb və bu da həmin il üzrə ÜDM-nin təxminən 23%-ni təşkil edib.
Nəşrdə Orta Müddətli Xərclər Çərçivəsində kənd təsərrüfatı, təhsil və ətraf mühit sahələrində xüsusi planların hazırlanması, həmçinin yaşıl maliyyənin təşviqi üçün ətraf mühit, sosial və idarəçilik prinsiplərinin tətbiqi müsbət qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan DİM-lərin icrası istiqamətində artıq 4 dəfə (2017, 2019, 2021 və 2024-cü illərdə) BMT-nin Yüksək Səviyyəli Siyasi Forumuna Könüllü Milli Hesabat təqdim edib. Azərbaycan dünya üzrə yalnız 5 ölkədən biri, regionda və MDB məkanında isə yeganə ölkədir ki, təşkilata 4 Könüllü Milli Hesabat təqdim edib.
BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər üzrə Departamentinin Könüllü Milli hesabatların hazırlanmasına dair nəşri ilə bu link vasitəsilə tanış olmaq olar: https://mdgs.un.org/sdgs/files/meetings/vnr-workshop-dec2024/Handbook_2025.pdf

The publication of the United Nations Department of Economic and Social Affairs positively evaluated the innovative approaches applied in Azerbaijan to finance the implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs) and recommended that member states adopt similar practices.
The 2025 publication of the United Nations Department of Economic and Social Affairs, dedicated to the preparation of Voluntary National Reviews, positively assessed the innovative approaches applied in Azerbaijan to finance the implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs), and recommended that member states consider adopting these approaches.
To bridge potential financial gaps in funding the Sustainable Development Goals (SDGs), Azerbaijan has utilized the Integrated National Financing Framework (INFF) and the SDG Investor Map, relying on domestic resources. Additionally, in order to align national spending with the SDGs, calculations were conducted on various categories of government expenditures. As a result of aligning the 2022 state budget with the SDGs, 82.3% of consolidated budget expenditures were matched with national SDG goals and targets, which accounted for approximately 23% of that year’s GDP.
The publication positively assessed the development of specific plans in the fields of agriculture, education, and environment within the Medium-Term Expenditure Framework. It also praised the application of Environmental, Social, and Governance (ESG) principles to promote green finance.
It should be noted that Azerbaijan has already submitted four Voluntary National Reviews (VNRs) to the UN High-Level Political Forum on Sustainable Development—in 2017, 2019, 2021, and 2024. Azerbaijan is one of only five countries globally, and the only one in its region and among CIS countries, to have submitted four VNRs to the UN.
It looks like you might have wanted to include a link, but it wasn’t provided in your message. If you'd like, you can share the link, and I can assist you further with it: https://mdgs.un.org/sdgs/files/meetings/vnr-workshop-dec2024/Handbook_2025.pdf