1965-ci ildə anadan olub.
1989-cu ildən Neft Daşları NQÇİ-də, 28 May NQÇİ-də, "Xəzərdənizneftqaztikinti" Trestində mühəndis, şöbə rəisi, baş mühəndis vəzifələrində işləyib.
1997-ci ildən "Xəzərdənizneftqaztikinti" Trestinin müdiri, 2003-cü ildən Heydər Əliyev adına Bakı Neft Emalı Zavodunun direktoru vəzifələrində çalışıb.
2005-2022-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti vəzifəsində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 fevral 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə iqtisadiyyat nazirinin müavini təyin olunub.

Completed the Moscow State University of Civil Engineering, Faculty of Industry and Civil Engineering.
Since 1989, took the positions of an Engineer, Head of Department, Chief Engineer at Neft Dashlari (Oil Rocks) Oil and Gas Production Department, 28 May Oil and Gas Production Department and "Khazardenizneftgaztikinti" Trust.
Since 1997, took the positions of the Head of "Khazardenizneftgaztikinti" Trust, and since 2003, the Director of the Heydar Aliyev Baku Oil Refinery.
In 2005-2022, served as President of the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR).
Appointed Deputy Minister of Economy by the Presidential Order of the Republic of Azerbaijan dated February 10, 2022.