Mikayıl Çingiz oğlu Cabbarov
1992-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq hüquq fakültəsinə daxil olub, 1997-ci ildə fakültəni fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
1997-1998-ci illərdə ABŞ-nin Kaliforniya ştatının Sakramento şəhərindəki Pasifik Universitetinin Macgeorge hüquq məktəbində hüquq, 2004-cü ildə isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində iqtisadiyyat üzrə magistr dərəcələri alıb.
1999-cu ildən ABŞ-nin Nyu-York ştatında Vəkillər Kollegiyasının üzvüdür.
Əmək fəaliyyətinə 1995-ci ildən bank sektorunda başlayıb, 1999-2002-ci illərdə hüquq şirkəti və özəl sektorda hüquqşünas kimi fəaliyyət göstərib.
2002-2003-cü illərdə iqtisadi inkişaf nazirinin müşaviri, 2003-2004-cü illərdə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) prezidenti vəzifələrində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 20 fevral tarixli Sərəncamı ilə iqtisadi inkişaf nazirinin müavini vəzifəsinə təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2009-cu il 6 mart tarixli Sərəncamı ilə Nazirlər Kabineti yanında "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 19 aprel tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 05 dekabr tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının vergilər naziri təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 23 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri təyin edilb.

He was born in 1976.
In 1992 was admitted to the International Law Faculty of Baku State University and graduated with honors in 1997.
In 1997-1998 obtained Master's Degree in Law from the McGeorge School of Law, University of the Pacific (Sacramento, California, US), and in 2004 - a Master's Degree in Economics from the Azerbaijan State Economic University.
Since 1999 has been Member of the New York State Bar Association
Began his career in the banking sector in 1995, in 1999-2002 worked as a lawyer in a law firm and in the private sector.
In 2002-2003, he served as Advisor to the Minister of Economic Development, and in 2003-2004 as President of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO).
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 20, 2004 was appointed Deputy Minister of Economic Development.
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 6, 2009, was appointed Head of "Icherisheher" State Historical and Architectural Reserve under the Cabinet of Ministers.
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 19, 2013 was appointed Minister of Education of the Republic of Azerbaijan.
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 5, 2017 was appointed Minister of Taxes of the Republic of Azerbaijan.
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated October 23, 2019 was appointed Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan.