1975-ci ildə anadan olub.
Əmək fəaliyyətinə Bakı Banklararası Valyuta Birjasında başlayıb, həmçinin bir sıra kommersiya banklarında çalışıb.
1999-2004-cü illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsində baş mütəxəssis, şöbə rəisi və departament rəisi vəzifələrində işləyib.
2004-2006-cı illərdə Bakı Fond Birjasının Fond bazarının inkişafı departamentinin rəisi və İdarə Heyətinin sədri, 2006-2009-cu illərdə Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin icraçı direktoru olub.
2009-2014-cü illərdə “Bank Standart” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini vəzifəsində işləyib.
2014-2022-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyində idarə rəisi vəzifəsində çalışıb.
2022-ci ildə dövlət başçısının Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Müşahidə Şurasının üzvü təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 16 aprel tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat nazirinin müavini təyin olunub.

Anar Adalat oglu Akhundov
Began his career at Baku Interbank Currency Exchange and subsequently worked in various commercial banks.
In 1999-2004 worked as a senior specialist, the head of the unit and the head of the department at the State Committee for Securities under the President of the Republic of Azerbaijan.
In 2004-2006 worked as the head of the Stock Market Development Department and the Chairman of the Board of Directors of Baku Stock Exchange.
In 2006-2009 served as the Executive Director of Azerbaijan Investment Company.
In 2009-2014 worked as the Deputy Chairman of the Board of Directors at “Bank Standart” CJSC.
In 2014-2022 served as the head of the department at the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.
In 2022 was appointed as a member of the Supervisory Board of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) in accordance with the Order of the head of state.
In accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 16, 2024, was appointed as the Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan.