Ölkə iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafı, aktiv vergi ödəyicilərinin sayının əhəmiyyətli şəkildə artması, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə iqtisadi və sahibkarlıq fəaliyyətinin aktivləşməsi vergi orqanlarının idarəetmə sisteminin müasir çağırışlara uzlaşdırılmasını zəruri edir. Bu zərurətdən irəli gələrək İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin strukturunda optimallaşdırmalar aparılıb.
Dəyişikliklər vergi daxilolmalarının müsbət dinamikasını artırmaq, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə vergi ekosistemini bərqərar etmək, orada yaşayan vətəndaşların və fəaliyyət göstərən biznes subyektlərinin vergi xidmətlərinə çıxışını və vətəndaş məmnunluğunu təmin etmək, ümumilikdə risk əsaslı nəzarət çərçivəsini təkmilləşdirmək məqsədi daşıyır.
Aparılan islahatlar çərçivəsində əsas məqamlar bunlardan ibarətdir:
İşğaldan azad olunmuş ərazilər üzrə vergi orqanları təsis edilib. İşğaldan azad edilmiş rayonların vergi şöbələrinin bazasında Qarabağ ərazi vergilər baş idarəsi və Şərqi Zəngəzur ərazi vergilər idarəsi yaradılıb.
Burada əsas məqsəd işğaldan azad edilmiş ərazilərin ölkə iqtisadiyyatına reinteqrasiyasının və Böyük Qayıdışın sürətləndirilməsinə töhfə verilməsi, vergi inzibatçılığının ümumi idarəetmə modelinə uyğunlaşdırılması, vergi xidmətlərinə əlçatanlığın təmin edilməsidir.
Vergi ombudsmanı xidməti baş idarəsi yaradılıb. Baş idarənin yaradılmasında əsas hədəf vergi orqanlarında vergi ödəyicilərinin hüquqların qorunması üçün preventiv tədbirlərin görülməsi və bu sahədə səmərəliliyin artırılmasıdır. Bu strukturun yaradılması sahibkarların qarşılaşdığı məsələlərin həllində onlara əlavə dəstək verilməsi məqsədi daşıyır.
Vergi risklərinin idarə edilməsi baş idarəsi yaradılıb. Baş idarənin yaradılmasında əsas hədəf vergidənyayınma risklərinin əvvəlcədən təhlili və müvafiq tədbirlərin keçirilməsi mexanizminin qurulmasıdır. Bununla da vergi ödəyicilərinin vaxtına qənaət olunacaq, vergi orqanlarının resursları risk potensialı daha yüksək olan vergi ödəyicilərinə yönəldiləcək, resursların bölüşdürülməsi optimallaşdıracaq.
Bəzi funksiyalar mərkəzləşdirilib. Bakı şəhəri Kiçik Sahibkarlıqla İş Baş İdarəsinin bazasında Bakı şəhəri Operativ Vergi Nəzarəti və Uçotun Təşkili Baş idarəsi yaradılıb. Qeyd olunan dəyişikliklə Bakı şəhəri üzrə vahid uçot fəaliyyətini və operativ nəzarəti həyata keçirəcək vergi orqanı təsis edilib.
Bundan başqa, 4 ərazi vergi orqanının səyyar və kameral vergi yoxlamalarla bağlı funksiyaları və Bakı şəhəri Kiçik Sahibkarlıqla İş Baş İdarəsinin kameral vergi yoxlamaları ilə bağlı funksiyası Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsinin müvafiq funksiyalarına birləşdirilib. Bu dəyişiklik səyyar və kameral yoxlamalar sahəsində vahid yanaşmanın tətbiqi, yoxlamaların effektivliyinin artırılmasına imkan verəcək.

The stable development of the country's economy, the significant increase in the number of active taxpayers, the activation of economic and entrepreneurial activity in our territories liberated from occupation necessitates the adjustment of the management system of tax authorities to modern challenges. Based on this necessity, optimizations were made in the structure of the State Tax Service under the Ministry of Economy.
The changes are aimed at increasing the positive dynamics of tax revenues, establishing the tax ecosystem in the liberated territories, ensuring access to tax services and citizen satisfaction of citizens and business entities living there, and improving the risk-based control framework in general.
The main points within the framework of the reforms are:
Tax authorities were established for territories liberated from occupation. The Karabakh Territorial Tax Administration and the East Zangezur Territorial Tax Administration were established on the basis of the tax departments of the regions liberated from occupation.
The main goal here is to contribute to the reintegration of the liberated territories into the country's economy and the acceleration of the Great Return, to adapt tax administration to the general management model, and to provide access to tax services.
The tax ombudsman service head office was established. The main goal in creating the head office is to take preventive measures to protect the rights of taxpayers in tax authorities and to increase efficiency in this field. The creation of this structure aims to provide additional support to entrepreneurs in solving the issues they face.
A tax risk management department has been established. The main goal in the creation of the head office is the preliminary analysis of taxation risks and the establishment of a mechanism for taking appropriate measures. Thus, taxpayers' time will be saved, tax authorities' resources will be directed to taxpayers with higher risk potential, resource allocation will be optimized.
Some functions are centralized. Baku City Operative Tax Control and Accounting Organization Head Office was established on the basis of the Baku City Small Business Administration. A tax authority was established with the mentioned change that will carry out uniform accounting activities and operational control for the city of Baku.
In addition, the functions of 4 territorial tax bodies related to mobile and camera tax inspections and the function of the Baku City Main Department for Work with Small Entrepreneurship related to chamber tax inspections have been combined with the corresponding functions of the Baku City General Department of Local Revenue. This change will allow the introduction of a unified approach in the field of mobile and camera inspections, increasing the effectiveness of inspections.