“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda kiçik və orta biznesin (KOB) maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi prioritet istiqamətlərindən biri kimi nəzərdə tutulub.
Məlum olduğu kimi, sahibkarlıq subyektlərinin əməliyyatlarının faktorinq aləti vasitəsilə çevik şəkildə kreditləşdirilməsindən aktiv istifadə edilir, bu alət biznesin maliyyə yükünün azaldılması və likvidlik səviyyəsinin artırılması istiqamətində bazara ciddi şəkildə təkan verir.
Təcrübədə istehsalçılar və topdansatış ticarət fəaliyyətini həyata keçirən biznes subyektləri tərəfindən satılan malların dəyəri adətən 2-3 ay ərzində və bəzi hallarda daha gec müddətdə geri ödənilir. Bu isə, istehsalçı və topdansatış ticarət subyektlərinin fəaliyyətində nağd pul çatışmazlığına səbəb olur. Belə vəziyyətdə banklar faktorinq alətindən yararlanmaqla biznes subyektlərinin maliyyə likvidliyini təmin edir və alıcılardan vəsaitlərin daxil olması ilə bağlı çətinliklər aradan qalxır.
Vergi Məcəlləsinin tələblərinə əsasən, ƏDV-nin əvəzləşdirilməsi üçün alınmış malların, işlərin, xidmətlərin əsas dəyəri satıcının bank hesabına, ƏDV məbləği isə ƏDV-nin depozit hesabına ödənilməlidir. Lakin faktorinq əməliyyatları üzrə əməliyyatların əsas dəyəri satıcıya deyil, müvafiq kredit təşkilatına ödənilir. Bu zaman, Vergi Məcəlləsinin tələblərinə uyğun olaraq ƏDV-nin əvəzləşdirilməsində məhdudiyyətlər yaranır.
Faktorinq aləti mülki qanunvericilikdən irəli gələn və biznes subyektlərinə verilən hüquq olduğundan bunun vergi qanunvericiliyində də aydın şəkildə təsbit edilməsinə zərurət yaranıb. Son dəyişikliklərlə maliyyələşmə alətlərinin cəlbediciliyinin artırılması və biznesin fasiləsizliliyinin təmin edilməsi üçün faktorinq alətindən istifadə zamanı ödənilmiş ƏDV məbləğlərinin əvəzləşdirilməsinin mümkünlüyü qanunvericiliyə daxil edilib.

Expansion of access to financial resources of small and medium businesses (SMEs) is considered as one of the priority directions in the "Social and Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026".
As it is known, flexible crediting of operations of business entities through the factoring tool is actively used, this tool seriously stimulates the market in the direction of reducing the financial burden of business and increasing the level of liquidity.
In practice, the cost of goods sold by manufacturers and wholesalers is usually repaid within 2-3 months, and in some cases later. This causes a lack of cash in the activities of manufacturers and wholesale trade entities. In such a situation, banks ensure the financial liquidity of business entities by using the factoring tool, and difficulties related to the receipt of funds from buyers are eliminated.
As per the requirements of the Tax Code, the basic value of purchased goods, works, and services for VAT compensation are to be paid to the bank account of the seller, and the amount of VAT must be paid to the VAT deposit account. However, the main cost of factoring transactions is not paid to the seller, but to the relevant credit institution. At this time, there are restrictions on the compensation of VAT in accordance with the requirements of the Tax Code.
It is necessary to clearly define it in the tax legislation since the factoring tool is a right derived from civil legislation and given to business subjects. In order to increase the attractiveness of financing instruments and ensure business continuity, the possibility of compensating VAT amounts paid during the use of the factoring tool was included in the legislation with recent changes.