İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) 2023-cü il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə dair mətbuat konfransı keçirilib.
İZİA-nın İdarə Heyətinin sədri Seymur Adıgözəlov KİV nümayəndələrinə Agentliyin idarəçiliyində olan sənaye zonalarında ötən il ərzində görülmüş işlər və nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, 2023-cü ildə İZİA-nın idarəçiliyində olan sənaye zonalarında 26 sahibkarlıq subyektinə rezident statusu verilib. Bunlardan 7-si Ağdam Sənaye Parkının, 5-i “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının, 8-i Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının, 3-ü Pirallahı Sənaye Parkının, 1-i Hacıqabul Sənaye Məhəlləsinin, 2-si Sabirabad Sənaye Məhəlləsinin rezidenti kimi qeydiyyata alınıb. Qeydiyyata alınmış rezidentlər tərəfindən sənaye zonalarına 471 milyon manat dəyərində investisiya yatırılması, 3100-dən çox iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur. Rezidentlər sənaye zonalarında baza yağların, kompozit armaturların, güzgülərin, birdəfəlik üçkomponentli şprislərin, müxtəlif təyinatlı dərmanların, süd məhsullarının, qazobeton blokların, əmtəə beton və quru yapışdırıcıların və s. məhsulların istehsalını həyata keçirəcəklər.
2023-cü ildə İZİA-nın idarəçiliyində olan sənaye zonalarında 12 müəssisə fəaliyyətə başlayıb. Həmin müəssisələr tərəfindən sənaye zonalarına ümumilikdə 135 milyon manatdan artıq investisiya yatırılıb, 744 daimi iş yeri yaradılıb. Bu müəssisələr polimer qatqıların, keramik plitələrin, qablaşdırma məhsullarının, istilik izolyasiya lövhələrinin, nəqliyyat vasitələri üçün əyləc bəndlərin və s. məhsulların istehsalı üzrə fəaliyyət göstərirlər.
İndiyədək sənaye zonaları üzrə 142 sahibkarlıq subyektinə rezident statusu verilib. Sahibkarlar tərəfindən sənaye zonalarına 6,6 milyard manatdan çox investisiya yatırılıb, 10 mindən artıq daimi iş yeri yaradılıb. Mövcud layihələr üzrə növbəti mərhələdə sənaye zonalarına əlavə 830 milyon manatadək investisiyanın yatırılması, 7000-dən artıq yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Sənaye zonaları üzrə indiyədək ümumilikdə 12,1 milyard manatlıq məhsul istehsal edilib ki, bunun 3,9 milyard manatlıq və ya 32,2%-ə yaxın hissəsi ixrac olunub.
2023-cü ildə sənaye zonalarının rezidentləri tərəfindən 3,3 milyard manat dəyərində məhsul satışı həyata keçirilib ki, bunun da 989 milyon manatı ixracın payına düşür. 2022-ci illə müqayisədə satış 12,5% artıb. Bu dövrdə sənaye zonalarının qeyri-neft sənayesi məhsulları istehsalında xüsusi çəkisi 18,6%, ixracında isə 23,6% təşkil edib.
Sənaye zonalarında istehsal olunan məhsullar dünyanın 70-dək ölkəsinə (Kanada, ABŞ, BƏƏ, Çin, Hindistan, İsrail, İspaniya, İtaliya, Avstriya, İngiltərə, Brazilya və s. ölkələrə) ixrac edilib.
Bu il ərzində İZİA-nın idarəçiliyində olan sənaye zonalarında 10-a yaxın müəssisənin fəaliyyətə başlaması planlaşdırılır. Bu müəssisələrdə ümumilikdə, təqribən 1000 nəfərlik daimi iş yerinin yaradılması planlaşdırılır.
Media nümayəndələrinə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə yaradılan Ağdam və “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parkları barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, indiyədək Ağdam Sənaye Parkında 20 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik, 6 sahibkara isə qeyri-rezidentlik statusu verilib. Bu rezidentlər tərəfindən Sənaye Parkına 190 milyon manatdan çox investisiya yatırılması və 1700-dən çox iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur. Bu il Sənaye Parkında 5-dən çox müəssisənin (divar kağızlarının, bir neçə növdə ayaqqabıların, dam örtüklərinin, boru və qutu profillərin, havalandırma, yanğınsöndürmə avadanlıqları və müxtəlif metal məmulatların və s istehsal müəssisələrinin) fəaliyyətə başlaması planlaşdırılır.
Bu sənaye müəssisələrində istehsal olunacaq məhsullar ilk növbədə daxili tələbatın ödənilməsinə yönəldiləcək, sonrakı mərhələdə isə “Made In Azerbaijan” brendi altında ixrac ediləcək.
Bugünədək rezidentlər tərəfindən Ağdam Sənaye Parkına 15,3 milyon manatdan çox investisiya yatırılıb, 120-yə yaxın daimi iş yeri yaradılıb.
“Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının isə hazırda 10 rezidenti və 1 qeyri-rezidenti var. İnvestorlar tərəfindən ümumi olaraq Sənaye Parkına 67 milyon manatdan çox investisiyanın yatırılması, 700-dən artıq daimi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Bu il Sənaye Parkında bir neçə müəssisənin (2 min tonluq sement terminalının, minatəmizləyən, xüsusi təyinatlı texnika və metal məmulatların, müxtəlif növdə yapışqan lentlərin istehsalı müəssisələri) fəaliyyətə başlaması planlaşdırılır.
Bu günədək rezidentlər tərəfindən “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkına 10 milyon manata yaxın investisiya yatırılıb.
Hazırda Ağdam və “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parklarında infrastruktur işləri görülür, inzibati binanın, yarımstansiyanın və su anbarlarının tikintisi aparılır.
İZİA-nın idarəçiliyində olan sənaye parklarında tətbiq edilmiş idxal ƏDV və gömrük güzəştləri nəticəsində rezidentlər bugünə qədər 460 milyon manatdan çox vəsaitə qənaət ediblər.
Bu il həmçinin, ölkədə daha bir sənaye parkının Gəncə şəhərində yaradılması nəzərdə tutulur. Hazırda İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən sənaye parkının yerləşəcəyi ərazinin, prioritet istiqamətlərinin və s. məsələlərin dəqiqləşdirilməsi istiqamətində işlər görülür. Sənaye parkının əsas fəaliyyət istiqaməti kimi metallurgiya klasterinin yaradılması, avtomobil sənayesinin daha da inkişafı ilə lokalizasiyanın artırılması, tikinti materialları sənayesinin (kərpic, keramika, çınqıl və qum, üzlük daşı və s.), yüngül sənayenin (o cümlədən, xalça, gön-dəri, toxuculuq və s.), qida sənayesinin (meyvə-tərəvəz məhsullarının konservləşdirilməsi, quşçuluq, süd və ət məhsulları, qurudulmuş və dondurulmuş meyvə, günəbaxan yağı istehsalı və s.), yeni logistika və ticarət mərkəzlərinin yaradılması və s. sahələrin müəyyənləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonra KİV nümayəndələrinə Agentliyin idarəçiliyində olan aqroparklar, burada görülmüş işlər və qarşıda duran hədəflər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 21 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq olunmuş “Aqroparklar haqqında Nümunəvi Əsasnamə”nin tələblərinə uyğun olaraq İZİA tərəfindən 2023-cü ilin yanvar ayından etibarən aqroparkların reyestrinin aparılması, həmçinin orada fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslərə aqroparkın rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsinin verilməsi ilə bağlı işlərə başlanılıb. Bununla əlaqədar 2-si dövlət, 22-si özəl olmaqla ümumilikdə 24 aqropark qeydiyyata alınıb.
Hazırda 22 rayon üzrə 66 min ha ərazidə 24 aqroparkın yaradılması istiqamətində işlər görülür. Bugünədək 58.6 min ha ərazidə 22 aqropark fəaliyyətə başlayıb, 2 aqroparkda isə tikinti-quraşdırma işləri aparılır. Aqroparklardan 6-sı heyvandarlıq, 6-sı meyvəçilik, 11-i əkinçilik, 1-i isə çeşidləmə, qablaşdırma və logistika üzrə ixtisaslaşıb. Aqroparkların ümumi layihə dəyəri 1,2 milyard manat təşkil edir. Bununla yanaşı, aqroparkların yaradılması və ya fəaliyyətlərinin genişləndirilməsi məqsədilə 147 milyon manat dövlət dəstəyi göstərilib. Belə ki, indiyədək 14 aqroparkın yaradılmasına Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən 131 milyon manat güzəştli kredit ayrılıb, həmçinin investisiya təşviqi sənədi verilmiş 18 aqropark tərəfindən texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğuların idxalına görə 16.1 milyon manat dəyərində güzəşt əldə edilib.
Qeydiyyata alınan aqroparklarda ümumilikdə 5000 nəfərin daimi işlə təmin olunması nəzərdə tutulub. Hazırda aqroparklarda 2660-dan çox daimi, 4300 nəfər isə mövsümi işlərə cəlb edilib. Gələcəkdə əlavə 2300-dən çox daimi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
2023-cü ildə aqroparklar tərəfindən 96 milyon manatlıq məhsul satışı həyata keçirilib.
“Orta fermer təsərrüfatının aqrar-sənaye klasterlərinə inteqrasiyası" pilot layihəsi çərçivəsində Yevlax rayonunda 2807 hektar ərazidə Yevlax Pilot Aqroparkı və Sabirabad rayonunda 7544 hektar ərazidə Sabirabad Pilot Aqroparkı yaradılır.
Yevlax Pilot Aqroparka ümumilikdə 100 milyon manatdan çox özəl sərmayə qoyulması, 500 daimi və 1000-dən artıq işçinin isə mövsümü işlərə cəlb edilməsi nəzərdə tutulur. Aqroparkda indiyədək ümumi ərazisi 1882 ha təşkil edən 33 sahibkarlıq subyektinə rezident statusu verilib. Rezidentlər tərəfindən aqroparka ümumilikdə 51 milyon manatdan artıq investisiyanın yatırılması, 300-dən çox daimi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur. Aqropark tam gücü ilə fəaliyyətə başladıqdan sonra istehsal olunacaq meyvəçilik məhsullarının böyük hissəsinin ixrac edilməsi nəzərdə tutulur.
Sabirabad Pilot Aqroparkda indiyədək 8 sahibkarlıq subyektinə rezident statusu verilib. Sahibkarlar tərəfindən aqroparka 60 milyon manatdan çox özəl sərmayə qoyulması, 260 daimi, 1000-dən artıq mövsümi iş yerinin yaradılması planlaşdırılır.
Media mənsubları İZİA-nın idarəçiliyində olan Peşə Təhsil Mərkəzinin fəaliyyəti barədə də məlumatlandırılıb. Diqqətə çatdırılıb ki, hazırda Mərkəzdə 16 ixtisas üzrə 250-dən çox tələbə təhsil alır. Tədris həm ödənişli, həm də dövlət sifarişi əsasında aparılır. Tədris müddətində dövlət sifarişi əsasında təhsil alan tələbələr təqaüdlə təmin edilirlər. Peşə Təhsil Mərkəzi bir çox sənaye müəssisələri ilə əməkdaşlıq edir. Mərkəzin təhsil prosesində seçilən tələbələrinin əməkdaşlıq edilən sənaye müəssisələrində işlə təmin olunması üçün müvafiq tədbirlər görülür. İndiyədək Peşə Təhsil Mərkəzi tərəfindən 50 nəfərə yaxın tələbənin müxtəlif müəssisələrdə işlə təmin olunmasına köməklik göstərilib. Cari tədris ilində isə 143 tələbə müxtəlif müəssisələrdə işlə təmin olunmaq üçün yönləndirilib. Bu il ərzində Peşə Təhsil Mərkəzində tədrisin praktik təşkili üçün yeni emalatxanaların istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.

A press conference was held on the results of the activities of the Economic Zones Development Agency (EZIA) under the Ministry of Economy, for 2023 and the upcoming tasks.
Chairman of the Board of IZIA, Seymur Adigozalov, informed the media representatives about the work done in the past year and planned measures in the industrial zones under the Agency's management.
It was reported that resident status was granted to 26 business entities in 2023 in the industrial zones under the management of IZIA. 7 of them were registered as residents of Agdam Industrial Park, 5 of "Araz Valley Economic Zone" Industrial Park, 8 of Sumgayit Chemical Industrial Park, 3 of Pirallahi Industrial Park, 1 of Hajigabul Industrial District, 2 of Sabirabad Industrial District. It is planned to invest 471 million manats in industrial zones by registered residents and create more than 3100 jobs. Residents will produce base oils, composite fittings, mirrors, disposable three-component syringes, various purpose medicines, dairy products, aerated concrete blocks, commercial concrete and dry adhesives and other products in industrial zones.
12 enterprises started operating in the industrial zones in 2023 under the management of IZIA. In total, more than 135 million manats were invested in industrial zones by those enterprises, and 744 permanent jobs were created. These enterprises are engaged in the production of polymer additives, ceramic tiles, packaging products, thermal insulation boards, brake dams for vehicles and other products.
So far, 142 business entities in industrial zones have been granted resident status. Entrepreneurs have invested more than 6.6 billion manats in industrial zones, more than 10 thousand permanent jobs have been created. It is planned in the next phase of existing projects to invest up to 830 million manats in industrial zones and create more than 7,000 new jobs.
So far, a total of 12.1 billion manats worth of products have been produced in industrial zones, of which 3.9 billion manats or nearly 32.2% have been exported.
Residents of industrial zones sold products worth 3.3 billion manats, of which 989 million manats were exported in 2023. Compared to 2022, sales increased by 12.5%. The specific weight of industrial zones in the production of non-oil industry products was 18.6%, and 23.6% in their export during this period.
The products produced in the industrial zones were exported to 70 countries of the world (Canada, USA, UAE, China, India, Israel, Spain, Italy, Austria, England, Brazil, etc.).
About 10 enterprises are planned during this year to start operating in the industrial zones under the management of IZIA. In total, it is planned to create permanent jobs for approximately 1,000 people in these enterprises.
Media representatives were also informed about Aghdam and "Araz Valley Economic Zone" industrial parks created in our territories freed from occupation. It was reported that so far 20 business subjects have been granted residency status and 6 entrepreneurs have been granted non-residency status in Agdam Industrial Park. These residents are expected to invest more than 190 million manats in the Industrial Park and create more than 1,700 jobs. More than 5 enterprises are planned to start operating in the Industrial Park this year (enterprises for the production of wallpapers, several types of shoes, roof coverings, pipe and box profiles, ventilation, fire-fighting equipment and various metal products, etc.).
The products to be produced in these industrial enterprises will firstly be aimed at meeting domestic demand, and at the next stage they will be exported under the "Made in Azerbaijan" brand.
To date, more than 15.3 million manats have been invested in Agdam Industrial Park by residents, and about 120 permanent jobs have been created.
"Araz Valley Economic Zone" Industrial Park currently has 10 residents and 1 non-resident. Investors plan to invest more than 67 million manats in the Industrial Park and create more than 700 permanent jobs.
Several enterprises (a 2,000-ton cement terminal, minesweeper, special-purpose machinery and metal products, various types of adhesive tapes) are planned this year to start operating in the Industrial Park.
To date, residents have invested nearly 10 million manats in the "Araz Valley Economic Zone" Industrial Park.
Currently, infrastructure works are being carried out in Agdam and "Araz Valley Economic Zone" industrial parks, the construction of an administrative building, a substation and water reservoirs is underway.
Residents have saved more than 460 million manats so far as a result of import VAT and customs concessions applied in industrial parks managed by IZIA.
It is also planned this year to establish another industrial park in the country in the city of Ganja. The Ministry of Economy is working at present, on specifying the area where the industrial park will be located, its priority directions and other issues. It is planned to create a metallurgical cluster as the main activity direction of the industrial park, and to increase localization with the further development of the automobile industry, building materials industry (bricks, ceramics, gravel and sand, facing stone, etc.), light industry (including carpet, leather, textile, etc.), food industry (canning of fruit and vegetable products, poultry, dairy and meat products, dried and frozen fruit, production of sunflower oil, etc.), creation of new logistics and trade centers and other areas.
Then the media representatives were informed about the agroparks under the management of the Agency, the work done there and the upcoming goals. It was reported that IZIA has started work from January 2023, related to keeping the register of agricultural parks, as well as issuing the registration certificate of the resident of the agricultural park to the legal and natural persons operating there in accordance with the requirements of the "Model Regulation on Agroparks" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 21, 2021. In this regard, a total of 24 agricultural parks have been registered, 2 of which are state and 22 are private.
Work is being done at present to create 24 agroparks in 66,000 ha in 22 regions. To date, 22 agroparks have started to operate in the area of 58.6 thousand ha, and construction and installation works are underway in 2 agroparks. 6 of the agroparks specialize in animal breeding, 6 in fruit growing, 11 in agriculture, and 1 in sorting, packaging and logistics. The total project cost of agroparks is 1.2 billion manats. In addition, state support of 147 million manats was provided for the creation of agricultural parks or expansion of their activities. So far, 131 million manat concessional loans have been allocated by the Entrepreneurship Development Fund for the establishment of 14 agroparks, and 18 agroparks with investment promotion documents have received a discount of 16.1 million manats for the import of machinery, technological equipment and facilities.
A total of 5,000 people are expected to be permanently employed in the registered agricultural parks. Currently, more than 2,660 permanent and 4,300 people are engaged in seasonal work in agricultural parks. More than 2,300 additional permanent jobs are expected to be created in the future.
Agricultural parks sold products worth 96 million manats in 2023.
The Yevlax Pilot Agropark is being created in the area of 2,807 hectares in the Yevlax district and the Sabirabad Pilot Agropark is being established in the area of 7,544 hectares in the Sabirabad region within the framework of the pilot project "Integration of medium-sized farms into agro-industrial clusters".
In total, more than 100 million manats will be invested in Yevlax Pilot Agropark, and 500 permanent and more than 1000 seasonal workers will be involved. So far, 33 business entities with a total area of 1882 ha have been granted resident status in the agropark. Residents are expected to invest more than 51 million manats in the agricultural park and create more than 300 permanent jobs. It is planned to export a large part of the fruit growing products to be produced after the agropark starts operating at full capacity.
So far, 8 business entities have been granted resident status in the Sabirabad Pilot Agropark. Entrepreneurs plan to invest more than 60 million manats in the agropark, create 260 permanent and more than 1000 seasonal jobs.
Members of the media were also informed about the activities of the Vocational Education Center under the management of IZIA. It was brought to attention that currently more than 250 students are studying at the Center in 16 specialties. Education is conducted both paid and on the basis of state order. Students who study on the basis of the state order are provided with a scholarship during the study period. Vocational Education Center cooperates with many industrial enterprises. Appropriate measures are taken to provide employment in the cooperating industrial enterprises of the selected students of the center during the educational process. Up to now, the Vocational Education Center has helped about 50 students to find jobs in various enterprises. In the current academic year, 143 students were directed to be employed in various institutions. It is planned to launch new workshops for the practical organization of training at the Vocational Education Center during this year.