Cenevrədə UNECE-nin 71-ci sessiyasında ölkəmizi təmsil edən iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Orta Dəhliz Qrupu adından Birgə Bəyanatla çıxış edib.
Cenevrədə keçirilən BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) "Dayanıqlı gələcək üçün iqlim fəaliyyəti və davamlı infrastruktur" mövzusunda 71-ci sessiyası keçirilib.
Tədbirdə qlobal ətraf mühit problemləri ilə əlaqədar birgə səylər, iqlim dəyişmələrinin nəticələrini azaldan, gələcək nəsillər üçün daha dayanıqlı və təhlükəsiz infrastruktur sistemlərini dəstəkləyən innovativ həllərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu istiqamətdə regional tərəfdaşlığın, hökumətlər, beynəlxalq təşkilatlar və biznes nümayəndələri arasında əməkdaşlığın önəmi qeyd edilib.
Tədbirdə iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan və Macarıstan nümayəndə heyətləri adından Birgə Bəyanatla çıxış edib.
Bəyanatda Transxəzər Nəqliyyat Dəhlizinin (Orta Dəhliz) Asiya ilə Avropanı birləşdirən strateji nəqliyyat marşrutu kimi əhəmiyyəti vurğulanıb. Bildirilib ki, coğrafi mövqeyinə və infrastruktur potensialına görə bu dəhlizdə yer alan ölkələr tərəfindən Cenevrədəki daimi nümayəndəliklər arasında Orta Dəhliz Qrupu yaradılıb. Qrupun yaradılmasında məqsəd Orta Dəhlizin səmərəli fəaliyyətinin beynəlxalq səviyyədə təşviqi, potensialının tam reallaşdırılması və yaşıl enerjiyə keçidin sürətləndirilməsidir. Qeyd olunub ki, innovasiya və investisiyaların artırılması, ticarətin genişləndirilməsi üçün prosedurların sadələşdirilməsi, rəqəmsallaşmanın sürətləndirilməsi regional əməkdaşlığı daha da gücləndirəcək.
Sessiya çərçivəsində qlobal iqlim gündəliyinə uyğun olaraq yüksək səviyyəli dialoq, panel iclas və dəyirmi masalar keçirilib.

At the 71st session of the UNECE held in Geneva, First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev, representing our country, delivered a Joint Statement on behalf of the Middle Corridor Group.
The 71st session of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) on the theme “Climate Action and Sustainable Infrastructure for a Sustainable Future” was held in Geneva.
The event emphasized the importance of joint efforts to address global environmental challenges and the significance of innovative solutions that mitigate the effects of climate change and support more resilient and secure infrastructure systems for future generations. The importance of regional partnerships and cooperation among governments, international organizations, and business representatives in this regard was also highlighted.
At the event, First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev delivered a Joint Statement on behalf of the delegations of Azerbaijan, Turkiye, Georgia, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Hungary.
The statement emphasized the importance of the Trans-Caspian Transport Corridor (Middle Corridor) as a strategic transportation route connecting Asia and Europe. It was noted that, due to their geographical location and infrastructure potential, the countries located along this corridor have established the Middle Corridor Group among their Permanent Missions in Geneva. The purpose of this Group is to promote the efficient functioning of the Middle Corridor at the international level, fully realize its potential, and accelerate the transition to green energy. It was highlighted that increasing innovation and investment, simplifying procedures to expand trade, and accelerating digitalization will further strengthen regional cooperation.
As part of the session, high-level dialogues, panel meetings, and roundtable discussions were held in line with the global climate agenda.