4SİM və Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “Milli Proqram” çərçivəsində təlimlərdən yararlanmaq istəyənlər üçün qeydiyyat başlayıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “Milli Proqram”ın ikinci mərhələsi üçün qeydiyyat başlayıb. Azərbaycan vətəndaşları yaşından və məşğulluq vəziyyətindən asılı olmayaraq ödənişsiz təlimlərdən yararlana bilərlər. Bunun üçün vətəndaşlar form.4sim.gov.az saytına daxil olaraq qeydiyyatdan keçməlidirlər. Qeydiyyatdan keçənlər may ayından başlayaraq “Coursera” onlayn təhsil platformasında 6 həftə ərzində təlimlərdən yararlanmaq üçün lisenziya əldə edəcəklər.
Qeyd edək ki, “Milli Proqram” çərçivəsində ilk 7500 istifadəçi aprelin 1-dən təlimlərdən yararlanmağa başlayıb. Bu günə kimi vətəndaşlar platformada 20 242 təlimə müraciət ediblər. 2326 təlim artıq yekunlaşıb, verilən tapşırıqları uğurla yerinə yetirənlər beynəlxalq sertifikatlar əldə ediblər.
Proqram çərçivəsində 1 il ərzində on minlərlə istifadəçinin dünyanın ən böyük onlayn tədris platforması olan “Coursera”da təlimlərdən faydalanması nəzərdə tutulub. Məqsəd ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək üçün dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və əmək bazarında bu sahə üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır.
İstifadəçilər onlayn platformada Oksford, Stenford, Yel, Dyuk, London, Edinburq, Mançestr, Miçiqan, Con Hopkins, İllinoys, Florida, Sidney, eləcə də “Microsoft”, “Google”, “Meta”, IBM, AWS, “Oracle”, “Gitlab”, “Intel”, SAP, “Salesforce” kimi dünyanın 350-yə yaxın ən nüfuzlu universitet və aparıcı texnologiya şirkətlərinin kurs və təlimlərindən yararlanırlar. Platformada 4Sİ texnologiyaları, süni intellekt, maşın öyrənməsi, böyük verilənlər, data analitika, blokçeyn və bulud texnologiyaları, proqramlaşdırma dilləri, eləcə də liderlik, şəxsi inkişaf və kommunikasiya kimi bacarıqlar da daxil olmaqla ümumilikdə 8000-ə qədər sahəvi kurs və proqramlar “Milli Proqram” istifadəçiləri üçün əlçatandır. “Milli Proqram” çərçivəsində “Coursera” platformasında ən çox müraciət olunan 2500 kurs süni intellektin köməyi ilə Azərbaycan dilində altyazı ilə müşayiət olunur.
Xatırladaq ki, ötən il pilot layihə olaraq həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası” layihəsi çərçivəsində 10 000 nəfər 1 il ərzində növbəli şəkildə “Coursera” platformasında kurslardan faydalanıb. İştirakçılar 32 min saatdan çox kurs dinləyiblər, təlimləri uğurla tamamlayanlar ümumilikdə 4200 beynəlxalq sertifikat əldə ediblər. Layihə 2024-cü ildə “Coursera” şirkəti tərəfindən “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” müsabiqəsinin “Süni İntellekt İnnovasiyası” kateqoriyası üzrə qalibi olub. SOCAR, “Pasha Holding”, bp və JOCAP şirkətləri “Milli Proqram”ın əsas tərəfdaşlarıdır.

Registration opens for the second phase of the "National Program" within the "4SIM Academy" framework
Registration has begun for those interested in benefiting from the training sessions under the "National Program," implemented through the joint cooperation of 4SIM and the Education Development Fund.
Registration has begun for the second phase of the "National Program," implemented through the joint cooperation of the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination Center (4SIM) under the Ministry of Economy and the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education. Azerbaijani citizens, regardless of age or employment status, can benefit from the free training sessions. To register, citizens must visit the form.4sim.gov.az  website. Those who register will receive a license to access training sessions on the "Coursera" online education platform for six weeks starting from May.
It should be noted that the first 7,500 users of the "National Program" began benefiting from the training sessions starting April 1. As of today, citizens have applied for 20,242 training sessions on the platform. A total of 2,326 training sessions have been completed, and those who successfully completed the assignments have received international certificates.
Within the framework of the program, it is planned that tens of thousands of users will benefit from training on "Coursera," the world's largest online education platform, over the course of one year. The goal is to accelerate the transition to a digital economy in the country by developing knowledge and skills in the field of Fourth Industrial Revolution technologies and supporting the preparation of qualified professionals in this area for the labor market.
Users benefit from courses and training provided by nearly 350 of the world’s most prestigious universities and leading technology companies on the online platform, including Oxford, Stanford, Yale, Duke, London, Edinburgh, Manchester, Michigan, Johns Hopkins, Illinois, Florida, Sydney, as well as companies like Microsoft, Google, Meta, IBM, AWS, Oracle, Gitlab, Intel, SAP, and Salesforce. The platform offers up to 8,000 specialized courses and programs for “National Program” users, covering fields such as 4IR technologies, artificial intelligence, machine learning, big data, data analytics, blockchain, cloud technologies, programming languages, leadership, personal development, and communication skills. Under the "National Program," the 2,500 most requested courses on the "Coursera" platform are accompanied by Azerbaijani language subtitles with the help of artificial intelligence.
It should be noted that last year, as part of the pilot project "4Sİ Academy," 10,000 people benefited from courses on the "Coursera" platform in shifts over the course of a year. Participants listened to more than 32,000 hours of courses, and 4,200 international certificates were awarded to those who successfully completed the training. In 2024, the project won the "Artificial Intelligence Innovation" category of the "Outstanding Achievement Award 2024" competition by the "Coursera" company. SOCAR, "Pasha Holding," BP, and JOCAP companies are the main partners of the "National Program."