Rusiya Federal Xidmətinin rəhbəri ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Rusiyanın Dövlət Qeydiyyatı, Kadastrı və Kartoqrafiya Federal Xidməti arasında təcrübə və məlumat mübadiləsi müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Rusiyanın Dövlət Qeydiyyatı, Kadastrı və Kartoqrafiya Federal Xidmətinin rəhbəri Oleq Skufinskinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə dövlət əmlakının idarə olunması, özəlləşdirilməsi, torpaqlardan səmərəli istifadə, daşınmaz əmlakın kadastrı və reyestri sahələrində ölkəmizdə görülmüş işlər diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər ölkələrimizin iqtisadi sahədə əməkdaşlığı, İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Rusiyanın Dövlət Qeydiyyatı, Kadastrı və Kartoqrafiya Federal Xidməti arasında təcrübə və məlumat mübadiləsi, reyestr və kadastr məlumatlarından səmərəli istifadə və milli məkan infrastrukturunun qurulması barədə fikirlərini bölüşüblər.

Meeting held with the head of the Russian Federal Service
Experience and information exchange between the Ministry of Economy of Azerbaijan and the Federal Service for State Registration, Cadastre and Cartography of the Russian Federation has been discussed.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov has met with a delegation led by Oleg Skufinsky, Head of the Federal Service for State Registration, Cadastre and Cartography of the Russian Federation.
During the meeting, the Azerbaijani side provided information on the work carried out in the areas of state property management, privatization, efficient use of land, and the cadastre and registry of real estate in the country.
The parties exchanged views on economic cooperation between the two countries, experience and information sharing between the Ministry of Economy of Azerbaijan and the Federal Service for State Registration, Cadastre and Cartography of Russia, the efficient use of registry and cadastre data, as well as the development of national spatial infrastructure.