Almaniyanın paytaxtı Berlində Azərbaycan-Almaniya Ticarət və İnvestisiyalar üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupunun 9-cu iclası keçirilib. İclasa Azərbaycan tərəfdən iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov, Almaniya tərəfindən isə Federal İqtisadiyyat və İqlim Mühafizəsi Nazirliyinin ticarət üzrə direktoru Dominik Şnixels həmsədrlik edib.
Tədbirdə Azərbaycan və Almaniya arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsi, ölkəmizdə yaradılan sənaye parklarında, Ələt Azad İqtisadi Zonasında Almaniya şirkətlərinin iştirakı imkanları, alternativ enerji, nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın inkişafı, təcrübə mübadiləsininin genişləndirilməsi barədə müzakirə aparılıb.
İclasda qlobal iqtisadiyyatın çətin sınaqlardan keçdiyi şəraitdə Azərbaycan iqtisadiyyatının davamlı inkişafı istiqamətində həyata keçirilən struktur və institusional islahatlar, 2030-cu ilədək hədəflər barədə məlumat verilib, görülən işlərin ölkəmizin investisiya cəlbediciliyini artırdığı diqqətə çatdırılıb. Vurğulanıb ki, Azərbaycan və Almaniya arasında ticarət, investisiya, sahibkarlıq, nəqliyyat, sənaye, insan resursları sahəsində əlaqələrin möhkəmlənməsi və yeni istiqamətlərdə tərəfdaşlıqların qurulması üçün böyük potensial var. İclasda işğaldan azad olunmuş Azərbaycan ərazilərində biznes imkanları da diqqətə çatdırılıb, Almaniya şirkətləri infrastruktur və investisiya layihələrində iştiraka dəvət olunub.
Federal İqtisadiyyat və İqlim Mühafizəsi Nazirliyinin ticarət üzrə direktoru Dominik Şnixels Azərbaycan-Almaniya Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupunun 9-cu iclası çərçivəsində müzakirə edilən məsələlərin ikitərəfli iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafında əhəmiyyətli olacağını qeyd edib, iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərinə dair fikirlərini bölüşüb.
Almaniyaya səfər çərçivəsində Berlində Almaniya-Azərbaycan “Menecerlərin ixtisasının artırılması“ proqramının Müşahidə Şurasının 3-cü iclası keçirilib, proqram çərçivəsində görülən işlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb. İclasda 2009-cu ildən uğurla həyata keçirilən Almaniya-Azərbaycan “Menecerlərin ixtisasının artırılması“ proqramının Azərbaycan sahibkarlarına inkişaf üçün əlavə imkanlar açdığı vurğulanaraq, 500-dən çox sahibkar və menecerin proqramdan yararlandığı diqqətə çatdırılıb.

The 9th meeting of the Azerbaijan-Germany High-Level Working Group on Trade and Investments was held in Berlin, the capital of Germany. The meeting was co-chaired by Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov from the Azerbaijani side, and Dominik Schnichels, director general of the Trade Department of the Federal Ministry of Economic Affairs and Climate Action from Germany side.
A discussion was held at the event on the strengthening of economic and trade relations between Azerbaijan and Germany, the possibility of participation of German companies in the industrial parks created in our country, in the Alat Free Economic Zone, the development of cooperation in the field of alternative energy, transport, and the expansion of experience exchange.
The structural and institutional reforms implemented in the direction of the sustainable development of the economy of Azerbaijan, the goals until 2030, in the conditions where the world economy is undergoing severe trials were reported and it was brought to attention in the meeting that the work done increases the investment attractiveness of our country. It was emphasized that there is a great potential for strengthening relations between Azerbaijan and Germany in the fields of trade, investment, entrepreneurship, transport, industry, and human resources and establishing partnerships in new directions. Business opportunities in the territories of Azerbaijan liberated from occupation were highlighted at the meeting, and German companies were invited to participate in infrastructure and investment projects.
Dominik Schnichels, director general of the Trade Department of the Federal Ministry of Economic Affairs and Climate Action, noted that the issues discussed within the 9th meeting of the Azerbaijan-Germany High-Level Working Group will be of great importance in the development of bilateral economic and trade relations, and shared his views on the prospects of expanding economic cooperation.
The 3rd meeting of the Supervisory Board of the German-Azerbaijani "Improving qualifications for managers" program was held and views were exchanged on the work done in Berlin within the framework of the visit to Germany. It was emphasized at the meeting that the German-Azerbaijani "Improving qualifications for managers" program, which has been successfully implemented since 2009, opens additional opportunities for development to Azerbaijani entrepreneurs, and it was brought to attention that more than 500 entrepreneurs and managers have benefited from the program.