Azərbaycan və ABŞ əməkdaşlığının genişləndirilməsi, enerji diversifikasiyası, texnologiyaların transferi, logistika, “yaşıl” enerji və rəqəmsal iqtisadiyyat sahələri üzrə əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə edilib.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev ABŞ-nin ticarət katibinin qlobal bazarlar üzrə köməkçisi Arun Venkataramanla görüşündə ABŞ ilə iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının inkişafını qeyd edib. Bildirilib ki, iki ölkənin biznes dairələrinin iştirakı ilə ticarət missiyalarının və işgüzar görüşlərin keçirilməsi iqtisadi əlaqələrin şaxələndirilməsinə stimul verir. Elnur Əliyev Bakıda ABŞ-Azərbaycan “Yaşıl” Enerji Forumunun təşkilinin iki ölkə arasında investisiya qoyuluşlarının həcminin artırılması və bərpa olunan enerji sahəsində ABŞ təcrübəsinin tətbiqi baxımından əhəmiyyətinə toxunub. Azərbaycanın bu sahədə artıq dünyanın aparıcı şirkətləri ilə uğurlu əməkdaşlıq nümunələrinin olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazirin birinci müavini ölkəmizin təşəbbüskarı və iştirakçısı olduğu regional və qlobal əhəmiyyətli layihələr barədə danışıb. Qeyd edilib ki, enerji sahəsində ABŞ-la uğurlu əməkdaşlığımız var. Bununla belə, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi baxımından, xüsusilə kənd təsərrüfatı, logistika, nou-hau və s. sahələrin böyük potensialı mövcuddur. Görüşdə ölkəmizin ABŞ üçün tranzit əhəmiyyəti vurğulanıb, Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (Orta Dəhliz) potensialının daha da genişləndirilməsi üçün birgə səylərin vacibliyi qeyd edilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, ABŞ Azərbaycan iqtisadiyyatına 18 mlrd. dollardan çox investisiya yatırıb. ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatası investisiya əməkdaşlığının inkişafı, ikitərəfli işgüzar əlaqələrin qurulması üçün səmərəli mexanizmdir. Bu il Birləşmiş Ştatlara təşkili nəzərdə tutulan ticarət missiyası da biznes subyektləri arasında əlaqələrin dərinləşdirilməsinə xidmət edəcəkdir.
Arun Venkataraman ABŞ şirkətlərinin Azərbaycanda həyata keçirilən layihələrdə iştirak etmək niyyətini ifadə edib, iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi istqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb. Bunun üçün şirkətlər arasında işgüzar dialoqun intensivləşdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Görüşdə ticarət və investisiya əlaqələrinin təşviqi, enerji diversifikasiyası, texnologiyaların transferi, logistika, “yaşıl” enerji və rəqəmsal iqtisadiyyat sahələri üzrə əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə edilib.

The areas of cooperation in the fields of expanding cooperation between Azerbaijan and the United States, energy diversification, technology transfer, logistics, "green" energy and digital economy were discussed.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev noted the development of economic and trade partnership with the United States in a meeting with Arun Venkataraman, Assistant Secretary of Commerce for global markets, U.S. It was stated that holding of trade missions and business meetings with the participation of the business circles of the two countries stimulates the diversification of economic relations. Elnur Aliyev touched upon the importance of organizing the USA-Azerbaijan "Green" Energy Forum in Baku in terms of increasing the investment between the two countries and applying the US experience in renewable energy. He pointed out that Azerbaijan already has successful examples of cooperation with the world's leading companies in this field.
The First Deputy Minister informed about the regional and global important projects initiated and participated in by our country. It was noted that we have successful cooperation with the United States in the energy sector. However, there is great potential, especially in agriculture, logistics, know-how and other areas in terms of diversification of economic and trade relations. The transit importance of our country for the USA was emphasized, and the importance of joint efforts to further expand the potential of the Trans-Caspian International Transport Route (Middle Corridor) was noted at the meeting.
It was pointed out that the USA has invested more than 18 billion dollars in the economy of Azerbaijan. The US-Azerbaijani Chamber of Commerce is an effective mechanism for developing investment cooperation and the establishing bilateral business relations. The planned US trade mission this year will also serve to deepen business relationships.
Arun Venkataraman expressed the intention of US companies to participate in the projects implemented in Azerbaijan and shared his views on the directions for expanding economic ties. To this end, the importance of intensifying the business dialogue between companies was emphasized.
The cooperation areas in the fields of promotion of trade and investment relations, energy diversification, technology transfer, logistics, "green" energy and digital economy were discussed at the meeting.