İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov "CNN Business Arabic" telekanalına müsahibəsində Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə uğurlu iqtisadi əməkdaşlıq, birgə layihələrin strateji əhəmiyyəti haqqında məlumat verib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov OPEC Beynəlxalq İnkişaf Fondunun Forumunda iştirak çərçivəsində "CNN Business Arabic" telekanalına müsahibə verib.
Müsahibədə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) ilə iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsi, enerji, sənaye, nəqliyyat, investisiyalar sahəsində uğurlu əməkdaşlıq, birgə layihələrin strateji əhəmiyyəti və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi kimi mövzulara toxunulub.
Müsahibədə qeyd edilib ki, Azərbaycan və BƏƏ hər iki ölkədə həyata keçirilən bir çox layihələr üzrə tərəfdaşdır. Ölkələrimiz arasında enerji təhlükəsizliyi və şaxələndirilməsi üzrə birgə fəaliyyət həyata keçirilir. Bu baxımdan, “Masdar”, ADNOC, XRG və digər şirkətlərlə əməkdaşlıq diqqətə çatdırılıb.
BƏƏ ilə səmərəli investisiya əməkdaşlığı, Azərbaycan və BƏƏ Birgə İnvestisiya Fondunun yaratdığı imkanlar haqqında məlumat verilib.
Müsahibədə Azərbaycanın iqtisadiyyatının inkişaf prioritetləri, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və özəl sektorun inkişafı istiqamətində əldə olunmuş nailiyyətlər, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin bərpası və yenidən qurulması üçün görülən işlər nəzərə çatdırılıb.

Minister of Economy Mikayil Jabbarov gave an interview to CNN Business Arabic
Minister of Economy Mikayil Jabbarov, in an interview with the CNN Business Arabic television channel, spoke about the successful economic cooperation with the United Arab Emirates and the strategic importance of joint projects.
Within the framework of his participation in the Forum of the OPEC Fund for International Development, Minister of Economy Mikayil Jabbarov gave an interview to CNN Business Arabic.
The interview addressed issues such as strengthening economic relations with the United Arab Emirates (UAE), successful cooperation in the fields of energy, industry, transport, and investment, the strategic significance of joint projects, and economic diversification.
It was noted that Azerbaijan and the UAE are partners in many projects implemented in both countries. Joint activities are being carried out between the two countries in the area of energy security and diversification. In this regard, cooperation with companies such as Masdar, ADNOC, XRG, and others was highlighted.
Information was also provided on effective investment cooperation with the UAE and the opportunities created by the Azerbaijan–UAE Joint Investment Fund.
The interview also highlighted Azerbaijan’s economic development priorities, achievements in economic diversification and private sector development, as well as the work being carried out for the restoration and reconstruction of the territories liberated from occupation.