Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarından və dövlət başçısının Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı”nda qarşıya qoyulmuş vəzifələrdən irəli gələrək dövlət orqanlarında gənclərin potensialından daha səmərəli istifadə etmək, gənclərin fəal iştirakına şərait yaratmaq, onlara peşə vərdişlərini aşılamaq və praktik biliklərini artırmaq, yaradıcı və innovativ potensialının üzə çıxarılmasını dəstəkləmək və ölkədə könüllülük hərəkatını inkişaf etdirmək məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyində könüllülərin cəlb olunması ilə bağlı müvafiq işlər görülür.
Belə ki, bununla bağlı elanlar verilir, müraciət edən şəxslərlə müsahibələr keçirilir, zəruri inzibati-təşkilati işlər görülür.
İqtisadiyyat Nazirliyində artıq müsahibədən keçən ilk könüllüllərlə görüş keçirilib. Tədbirdə Nazirliyin İnsan resursları şöbəsinin müdiri Sevinc İsmayılova könüllülük fəaliyyətinin gənclərin işgüzarlığının, bilik və bacarığının artırılmasında, dünya görüşünün genişlənməsində rolunu vurğulayıb, Nazirliyin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, Nazirliyin 17 nəfərdən ibarət ilk könüllülər qrupu Azərbaycan Dövlət İqtisad, Bakı Dövlət və Bakı Mühəndislik universitetlərinin tələbə və məzunlarıdır. Nazirliyin könüllüləri istək və arzularına uyğun olaraq, uyğun şöbələrdə könüllülük fəaliyyətinı həyata keçirəcəklər.

Based on the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the responsibilities set out in “Azerbaijani youth in 2017-2021” state program”, confirmed by the Decree of the head of state, with the purpose of more rational use of the potential of youth in state bodies, creation of conditions for active participation of youth, instilling in them professional habits and increasing practical knowledge, identifying creative and innovative potential and developing volunteer movement in the country, corresponding works are being implemented at the Ministry of Economy to attract the volunteers.
Thus, in this regard, announcements are made, interviews are implemented with the applicants, necessary administrative and organizational work is implemented.
A meeting with the first volunteers who have already passed interviews has already been held at the Ministry of Economy. At the event, the head of HR-department of the Ministry, Sevinj Ismayilova emphasized the role of voluntary activity in increasing entrepreneurial attitude, increasing knowledge and skills of youth, expanding their worldview, and provided information about the activity of the Ministry.
It was noted, that the first group of volunteers of the Ministry, consisting of 17 persons, are students and graduates from Azerbaijan State University of Economics, Baku State University and Baku Engineering University. Volunteers of the Ministry will implement voluntary activities in the departments, in accordance with their wishes.