Media nümayəndələri Şəmkirdə yerləşən aqroparklarda olub
İqtisadiyyat Nazirliyinin İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) təşkilatçılığı ilə Şəmkir rayonunda yerləşən aqroparklara mediatur təşkil edilib. İlk olaraq media mənsubları “Azərşəkər” MMC-nin Ceyrançöl ərazisində yerləşən aqroparkda görülmüş işlərlə tanış olublar.
Məlumat verilib ki, aqroparkın ümumi əkinə yararlı 4000 ha sahəsinin 1500 hektarında müasir suvarma (pivot) sistemləri qurulub. Ərazidə taxıl, şəkər çuğunduru, dən qarğıdalısı və soya əkilib.
İnvestisiya dəyəri 13,4 mln. manat olan aqroparkda daimi olaraq 71, mövsümi 30 nəfər insan işlə təmin edilib. Aqroparkda hazırda taxıl yığımı davam edir.
Sonra KİV nümayəndələri “Şəmkir Aqropark”da olublar. Bildirilib ki, investisiya dəyəri 62 milyon manatdan çox olan aqroparkın yaradılmasına İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən güzəştli kredit verilib. İntensiv bağçılıq, çeşidləmə, qablaşdırma və logistika sahələri olan aqroparkda meyvə ağacları (gilas, ərik, gavalı, heyva və s.) əkilib. Hazırda aqroparkda meyvə yığımı davam edir.
559 hektar ərazidə yerləşən “Şəmkir Aqropark”da tutumu 24 min ton olan 64 ədəd soyuducu saxlama kamerası quraşdırılıb. İstehsal sahəsində eyni zamanda 200 ton məhsul qəbul edə biləcək 2 terminal, 120 ton hazır məhsulu yola sala bilən 1 terminal fəaliyyət göstərir.

The Agency for Development of Economic Zones (ADEZ) of the Ministry of Economy organized a press tour to agro-parks located in the Shamkir region. First, media representatives got acquainted with the work done in the agro-park of Azershekar LLC, located in Jeyranchol.
The tour reported that modern irrigation (pivot) systems were installed on 1500 hectares of the total arable area of 4000 ha of the agro-park. Grain, sugar beets, corn kernels and soybeans were sown on the field.
The agro-park, with the investment value of 13,4 million manats, employs 71 people permanently and 30 people seasonally. Currently, grain harvesting is underway in the agro-park.
Later on, the media representatives visited Shamkir Agropark. They were reported that the Entrepreneurship Development Fund of the Ministry of Economy provided a soft loan for the establishment of an agro-park with an investment value of more than 62 million manats. Fruit trees (cherries, apricots, plums, quince, etc.) have been planted in the agro-park with areas of intensive gardening, sorting, packaging and logistics. At the moment, fruit picking continues in the agro-park.
Shamkir Agropark, located on an area of 559 hectares, has 64 cold stores with a capacity of 24,000 tons. Moreover, the production area has 2 terminals that can receive 200 tons of products and 1 terminal that can send 120 tons of finished products.