İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu 2023-cü il üçün doktorantura və dissertantura proqramlarına qəbul elan edir
İqtisadiyyat Nazirliyinin İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu Nazirlər Kabinetinin 10 mart 2023-cü il tarixli 261s nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin, elmi müəssisə və təşkilatların 2022-ci il üçün doktorant və dissertant hazırlığı üzrə qəbul planları”na əsasən, 2023-cü il üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantura (əyani və qiyabi) və dissertanturaya, elmlər doktoru hazırlığı üzrə isə dissertanturaya qəbul elan edir.
Sənədlər 17 aprel – 16 may 2023-cü il tarixlərində İqtisadiyyat Nazirliyinin İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun Elm, təhsil və karyera inkişafı şöbəsinə saat 11:00-dan 17:00-dək (şənbə, bazar və bayram günləri istisna olmaqla) şəxsən təqdim edilməlidir.
Qəbul 12 ixtisas üzrə aparılır:
• 5301.01 - Daxili fiskal siyasət və dövlət maliyyəsi;
• 5302.01 - Ekonometriya; iqtisadi statistika;
• 5303.01 - Mühasibat uçotu;
• 5304.01 - İqtisadi fəaliyyət növləri;
• 5306.01 - Texnoloji innovasiyalar iqtisadiyyatı;
• 5307.01 - İqtisadi nəzəriyyə;
• 5308.01 - Ümumi iqtisadiyyat;
• 5309.01 - Sənayenin təşkili və dövlət siyasəti;
• 5310.01 - Dünya iqtisadiyyatı;
• 5311.01 - Müəssisələrin təşkili və idarə olunması;
• 5312.01 - Sahə iqtisadiyyatı;
• 5313.01 - Demoqrafiya.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya (əyani və qiyabi) ali təhsil səviyyəsinin magistratura pilləsini bitirən/bitirmiş (magistr dissertasiyasını müdafiə edən/etmiş), yaxud təhsili ona bərabər tutulan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə əsasında qəbul olunurlar.
Doktoranturanın (keçmiş aspiranturanın) tam kursunu bitirmiş şəxs eyni ixtisas üzrə təkrarən doktoranturaya qəbul ola bilməz.
Doktoranturaya qəbul olmaq istəyənlər xarici dildən (ingilis, fransız, alman dillərindən biri), fəlsəfədən və ixtisas fənnindən ali təhsil səviyyəsinin magistratura pilləsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində qəbul imtahanları verirlər.
Xarici dil üzrə imtahan Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən keçirilir. Xarici dil üzrə qüvvədə olan beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF, STANAG) malik olanlar xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunurlar. Beynəlxalq dil sertifikatının imtahan nəticələrinin keçid balına ekvivalentliyi DİM tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Xarici dildən imtahanda iştirak etməyənlər və ya keçid balını toplamayanlar fəlsəfə üzrə imtahana, fəlsəfə üzrə imtahanda iştirak etməyənlər ixtisas fənnindən imtahana buraxılmırlar.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertanturaya ali təhsil səviyyəsinin magistratura pilləsini bitirən/bitirmiş (magistr dissertasiyasını müdafiə edən/etmiş), yaxud təhsili ona bərabər tutulan, müvafiq tədqiqat sahəsində müəyyən müvəffəqiyyətləri olan və əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan, azı iki il elmi və ya elmi-pedaqoji iş stajına malik elmi və elmi-pedaqoji kadrlar sənəd təqdim edə bilərlər.
Bu yolla fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq istəyən şəxslər xarici dildən (ingilis, fransız, alman dillərindən biri) ali təhsil səviyyəsinin magistratura pilləsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzində imtahan verirlər. Xarici dil üzrə qüvvədə olan beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF, STANAG) malik olanlar xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunurlar. Beynəlxalq dil sertifikatının imtahan nəticələrinin keçid balına ekvivalentliyi DİM tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Elmlər doktoru proqramı üzrə dissertanturaya daxil olmaq istəyənlər üçün fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin olması əsas şərtdir.
Tələb olunan sənədlər:
Fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru elmi dərəcələri üzrə
• ərizə (Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri adına);
• kadrların şəxsi-qeydiyyat vərəqi (iş yerində imzalanmış və möhürlənmiş);
• tərcümeyi-hal;
• 4 ədəd fotoşəkil (3 x 4 sm ölçüdə);
• ali təhsil müəssisəsini bitirmək haqqında diplomlar və diplomlara əlavələrin notarial qaydada təsdiq edilmiş surətləri (əsli şəxsən təqdim edilir) (xarici ölkələrdə təhsil almış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları üçün təhsil haqqında sənədlərin tanınması haqqında şəhadətnamənin notarial qaydada təsdiq edilmiş surəti (əsli şəxsən təqdim edilir);
• şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti (əsli şəxsən təqdim edilir).
Əlavə olaraq doktoranturada fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq istəyənlər üçün:
• namizədin xarici dildən imtahanda keçid balını (minimal 25 bal) topladığını təsdiq edən sənəd;
• çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat;
• iş yerindən xasiyyətnamə və əmək kitabçasından (sonuncu iş yerindən) təsdiq edilmiş çıxarış (iş stajı olanlar üçün).
Dissertantlıq yolu ilə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq istəyənlər üçün:
• iş yerindən xasiyyətnamə;
• əmək kitabçasından çıxarış.
Dissertantlıq yolu ilə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq istəyənlər üçün:
• fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) diplomunun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti;
• çap olunmuş elmi əsərlərin siyahısı (elmi işin adı, çap olunma tarixi, nəşr edildiyi jurnal/konfrans və s. göstərilməklə);
Qeyd edək ki, doktoranturaya qəbulla əlaqədar keçirilən müsabiqədə imtahanlardan eyni bal toplamış iddiaçılar arasından bakalavriat və magistratura üzrə daha yüksək GPA (Grade Points Average –  orta qiymət balları) bala malik, ilkin elmi mövzularının aktuallığı nəzərə alınmaqla tədqiqat və analitika qabiliyyəti və təcrübəsi olan, xarici dili (dilləri) daha yaxşı səviyyədə bilən şəxslərə üstünlük veriləcəkdir.
İnstitutun doktorant və dissertantı adını qazanacaq, potensial baxımdan layiqli namizədlərə müvafiq qanun çərçivəsində İnstitutun gələcək strukturunda əmək fəaliyyətinə cəlb edilmə imkanı yaradılacaqdır.
Əcnəbilərin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslərin doktoranturaya qəbulu Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrə, Azərbaycan Respublikasının “Elm haqqında” və “Təhsil haqqında” qanunlarına uyğun olaraq, habelə elmi müəssisə ilə əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs arasında bağlanılan müqavilə ilə həyata keçirilir. Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin doktoranturada və dissertantlıq yolu ilə təhsili ödənişli əsaslarla aparılır.
Xarici dövlətlərdə təhsil almış əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün ali təhsil haqqında diplomun notarial qaydada təsdiq edilmiş surəti və diplomun tanınması haqqında şəhadətnamə təqdim edilməlidir.

Institute for Scientific Research on Economic Reforms announces admission to doctoral and dissertation studies for 2023
As per the "2023 Admission Plans of higher education institutions, scientific institutions and organizations of the Republic of Azerbaijan for doctoral and dissertation training" approved by the Order No. 261s of the Cabinet of Ministers dated March 10, 2023, the Institute for Scientific Research on Economic Reforms of the Ministry of Economy announces admissions for the year 2023 to the doctoral studies (full-time and part-time) and dissertation studies for the preparation of the doctor of philosophy, and to the dissertation studies for the preparation of the doctor of sciences.
Documents must be submitted personally to the Department of Science, Education and Career Development of the Institute for Scientific Research on Economic Reforms of the Ministry of Economy from 11:00 a.m. to 5:00 p.m. (excluding Saturdays, Sundays and holidays).
Admission will be held in 12 specialties:
• 5301.01 - Internal fiscal policy and public finance;
• 5302.01 - Econometrics; economic statistics;
• 5303.01 - Accounting;
• 5304.01 - Types of economic activities;
• 5306.01 - Economy of technological innovations;
• 5307.01 - Economic theory;
• 5308.01 - The Economy;
• 5309.01 - Organization of industry and state policy;
• 5310.01 - The world economy;
• 5311.01 - Organization and management of enterprises;
• 5312.01 - Field economy;
• 5313.01 - Demographics.
Citizens of the Republic of Azerbaijan who have completed the master's level of higher education (defending a master's thesis) or whose education is equivalent to it are admitted to doctoral studies (full-time and part-time) under the Doctor of Philosophy program on a competitive basis.
A person who has completed the full course of a doctoral studies (former postgraduate course) cannot be admitted to a doctorate again in the same specialty.
Those intending to be admitted to the doctoral program take entrance exams in a foreign language (in one of English, French, German), philosophy, and a specialized subject within the curricula valid for the master's level of higher education.
The foreign language exam is held by the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan. Those who have a valid international language certificate (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF, STANAG) are exempted from the foreign language entrance exam. The equivalence of the exam results of the international language certificate to the passing score is determined by the State Examination Center.
Those who do not participate in the foreign language exam or do not get a passing score are not admitted to the philosophy exam, and those who do not participate in the philosophy exam are not admitted to the specialty subject exam.
Candidates who have completed a master's degree in higher education (defence of a master's thesis) or equivalent, who have certain achievements in the relevant field of research and whose main place of work is a higher educational institution, scientific institution and organization, scientific and scientific-pedagogical personnel with at least two years of scientific or scientific-pedagogical work experience can submit a document.
Thus, those who wish to obtain a Ph.D. degree pass an exam in a foreign language (in one of English, French, German) at the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan within the scope of the valid curricula for the master's degree of higher education. Those who have a valid international language certificate (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF, STANAG) are exempt from the foreign language entrance exam. Compliance of the results of the exam of the international language certificate with the passing score is determined by the State Examination Center.
The Ph.D. degree is the main requirement for those who wish to enroll in doctoral studies.
Documents required:
Doctor of Philosophy and Doctor of Science degrees
• application (in the name of the director of the Institute for Scientific Research on Economic Reforms of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan);
• personnel registration sheet (signed and sealed at the workplace);
• autobiography;
• 4 4 photographs (3x4 cm in size);
• notarized copies of diplomas and additions to diplomas on graduation from a higher educational institution (the original is presented in person) (a notarized copy of the certificate on recognition of education documents for citizens of the Republic of Azerbaijan who have studied abroad (the original is presented in person);
• a copy of the identity document (the original is presented in person).
In addition
For those who wish to obtain a Ph.D. degree in doctoral studies:
• a document confirming that the candidate has obtained a passing score (minimum 25 points) in the foreign language exam;
• a list of published scientific works or an abstract on the chosen specialty;
• certificate from the place of work and a certified extract from the work book (from the last place of work) (for those with work experience).
For those who wish to obtain a Ph.D. degree by dissertation:
• character certificate from the workplace;
• an extract from the labor book.
For those who wish to obtain a Doctor of Science degree through a dissertation:
• duly certified copy of the doctor of philosophy (candidate of sciences) diploma;
• list of published scientific works (indicating the name of the scientific work, date of publication, journal/conference where it was published, etc.);
It should be noted that preference will be given to those candidates who scored the same points in the exams in the doctoral admissions competition, those who have a high GPA (Grade Points Average) for undergraduate and graduate studies, who have research and analytical skills and experience, taking into account the relevance of their primary scientific topics, who speak a foreign language(s) at a good level.
Potentially deserving candidates who will be awarded the title of doctoral student and dissertation candidate of the Institute will be given the opportunity to be involved in labor activities in the future structure of the Institute within the framework of the relevant law.
The admission of foreigners or stateless persons to doctoral studies is also carried out by a contract concluded between the scientific institution and the foreigner or stateless person in accordance with the international agreements that the Republic of Azerbaijan is a party to, the laws of the Republic of Azerbaijan "On Science" and "On Education". The education of foreigners and stateless persons in doctoral studies and dissertations is conducted on a paid basis.
A notarized copy of the diploma of higher education and a certificate of recognition of the diploma must be submitted by foreigners and stateless persons educated in foreign countries.